Příspěvek na živobytí v době těhotenství a kojení se vyplácí max. tři měsíce zpětně

Lidé, kteří musí ze zdravotních důvodů držet speciální dietu a zároveň jsou v hmotné nouzi, si mohou zažádat o zvýšení příspěvku na živobytí. Platí to i pro budoucí a kojící matky.

Tisková zpráva ÚP ČR

Zvýšení částky na živobytí z důvodu dietního stravování upravuje zákon o pomoci v hmotné nouzi. V případě diety v těhotenství a během kojení dítěte do 1 roku věku může žadatelka dostat měsíční příspěvek od Úřadu práce ČR (ÚP ČR) ve výši 1 100 Kč.

Už při podání žádosti o přiznání příspěvku na živobytí může klientka vepsat na příslušném formuláři do políčka s názvem „Dieta“ slůvko „Ano“. Následně obdrží tiskopis s názvem „Potvrzení o nutnosti dietního stravování“ a ten si musí nechat potvrdit od svého odborného lékaře (gynekologa nebo pediatra), který vyznačí také dobu, po kterou by se měla žadatelka dietně stravovat.

Jakmile žena podá žádost o příspěvek na živobytí na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR, poučí ji jeho pracovníci také o tom, že musí písemně oznámit změny, které přímo ovlivňují přiznání dávky, její výši a výplatu. A to nejpozději do osmi dnů. Pokud nestihne úřad informovat, o příspěvek nepřijde. Může peníze dostat zpětně, maximálně však za tři měsíce (dle § 44 odst. 7 písm. a) zákona o pomoci v hmotné nouzi), které uplynuly od doby, kdy změnu ÚP ČR nahlásila.

Stejný postup platí i v případě dalších dietních stravovacích režimů. Jen částky se liší. Pokud klient musí dodržovat několik typů diet, bere Úřad práce ČR v potaz tu, která je finančně nejnáročnější a o tuto částku pak žadateli navýší příspěvek na živobytí.

Přehled dietního stravování a příspěvků za měsíc podle vyhlášky 389/2011 Sb.,

Nízkobílkovinná dieta                          1 380 Kč
Dieta při dialýze                                    1 000 Kč
Pankreatická dieta                               1 050 Kč
Nízkocholesterolová dieta                  1 050 Kč
Diabetická dieta                                    1 130 Kč
Dieta při fenylketonurii                         2 220 Kč
Dieta při celiakii                                    2 800 Kč
Dieta při osteoporóze                          1 090 Kč
Dieta při laktózové intoleranci            1 070 Kč
Dieta v těhotenství a při kojení           1 100 Kč

Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR

(Visited 17 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.