Novinka: Rubikova kostka pro nevidomé

Pro jedny hračka z mládí, pro druhé výzva být rychlejší. Rubikovu kostku zná svět již čtyři desítky let. Nedávno ale maďarský výrobce Rubikovy kostky představil nový model slavného hlavolamu, který díky výstupkům mohou skládat i nevidomí.

Nejde o úplně první krychlový hlavolam pro nevidomé, ale určitě o první originál. Jednotlivé plochy jsou odlišeny specifickým hmatovým reliéfem pro konkrétní barvu. Některé kostky ani barvy nemají a plochy jsou označeny jen braillovými znaky pro danou barvu.

Firma si od novinky totiž slibuje výhodu oproti konkurenci v podobě čínských kopií, napsala agentura AP.

V Česku se prodává za ceny kolem 600 korun, na některých zahraničních eshopech se čínská produkce nabízí za ceny kolem 15 dolarů.

Společnost Rubik Enterprises v neděli večer ukázala kromě verze pro slepé také kostku s vylepšeným mechanismem otáčení, což učiní skládání hlavolamu pohodlnější. Šéf firmy János Kovács vidí v nových modelech »příležitost, jak vytlačit čínské kopie z trhu«.

Maďarský architekt a vynálezce Ernö Rubik sestrojil tento hlavolam v roce 1974. V roce 1980 se stala Rubikova kostka hitem na trhu a získala německé ocenění Hračka roku. V roce 1981 pořádalo vydavatelství Guinnessovy knihy rekordů první mistrovství světa v řešení tohoto hlavolamu. Vítěz tehdy dosáhl řešení za 38 vteřin.

Nejrůznější závody o skládání kostky na čas, i poslepu, se na celém světě ale konají pravidelně a soutěží v nich hlavně mladí muži. A pak se řekne hračka pro děti.

Helena Kočová, Roman Janouch
Haló noviny

(Visited 5 times, 1 visits today)

1 Komentář

  1. To zní dobře. Myslím, že to bude o dost těžší, než běžná kostka. Asi je lepší vidět barvy před sebou, než si pamatovat, co kde je. Bude to hodně náročné na představivost.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.