Novinka: Rubikova kostka pro nevidomé

Pro jedny hračka z mládí, pro druhé výzva být rychlejší. Rubikovu kostku zná svět již čtyři desítky let. Nedávno ale maďarský výrobce Rubikovy kostky představil nový model slavného hlavolamu, který díky výstupkům mohou skládat i nevidomí.

Nejde o úplně první krychlový hlavolam pro nevidomé, ale určitě o první originál. Jednotlivé plochy jsou odlišeny specifickým hmatovým reliéfem pro konkrétní barvu. Některé kostky ani barvy nemají a plochy jsou označeny jen braillovými znaky pro danou barvu.

Firma si od novinky totiž slibuje výhodu oproti konkurenci v podobě čínských kopií, napsala agentura AP.

V Česku se prodává za ceny kolem 600 korun, na některých zahraničních eshopech se čínská produkce nabízí za ceny kolem 15 dolarů.

Společnost Rubik Enterprises v neděli večer ukázala kromě verze pro slepé také kostku s vylepšeným mechanismem otáčení, což učiní skládání hlavolamu pohodlnější. Šéf firmy János Kovács vidí v nových modelech »příležitost, jak vytlačit čínské kopie z trhu«.

Maďarský architekt a vynálezce Ernö Rubik sestrojil tento hlavolam v roce 1974. V roce 1980 se stala Rubikova kostka hitem na trhu a získala německé ocenění Hračka roku. V roce 1981 pořádalo vydavatelství Guinnessovy knihy rekordů první mistrovství světa v řešení tohoto hlavolamu. Vítěz tehdy dosáhl řešení za 38 vteřin.

Nejrůznější závody o skládání kostky na čas, i poslepu, se na celém světě ale konají pravidelně a soutěží v nich hlavně mladí muži. A pak se řekne hračka pro děti.

Helena Kočová, Roman Janouch
Haló noviny

(Visited 6 times, 1 visits today)

1 komentář

  1. To zní dobře. Myslím, že to bude o dost těžší, než běžná kostka. Asi je lepší vidět barvy před sebou, než si pamatovat, co kde je. Bude to hodně náročné na představivost.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.