Svět není připraven na epidemii demence, varovali odborníci

Mnoho vlád je zoufale nepřipravených na epidemii demence, která v současnosti postihuje 44 milionů lidí na světě a do roku 2050 se tento počet pravděpodobně ztrojnásobí na 135 milionů lidí. Před touto skutečností dnes v Londýně varovali zdravotní odborníci.

 

Zprávu přinesla agentura Reuters.

Nové odhady skupiny Alzheimer’s Disease International (ADI) zjistily, že počet lidí trpících touto nevyléčitelnou nemocí se v porovnání s rokem 2010 zvýšil o 17 procent. Skupina varovala, že do roku 2050 více než 70 procent lidí trpících demencí bude žít v chudších zemích.

„Je to globální epidemie a bude se to jen zhoršovat,“ řekl výkonný ředitel ADI Marc Wortmann. „Je životně důležité, aby Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila demenci mezi priority, aby svět byl schopen tomuto stavu čelit.“

Alzheimerova choroba, která je nejběžnější formou demence, je onemocnění mozku, které nejde vyléčit a existuje jen málo účinných způsobů, jak jeho projevy zmírnit. Poškozuje paměť, myšlení a chování pacientů. Choroba je čím dál tím větší zátěží pro společnost i jednotlivé ekonomiky.

V současnosti jsou celosvětové náklady na péči o osoby trpící demencí odhadovány na více než 600 miliard dolarů, což je jedno procento světového hrubého domácího produktu. A tato částka bude jen stoupat, dodala ADI.

Vedoucí představitelé skupiny osmi průmyslově nejvyspělejších zemí (G8) se mají příští týden sejít v Londýně na speciálním summitu o demenci. V Británii je demence nejobávanější nemocí u lidí starších 55 let a stojí ekonomiku 23 miliard liber ročně – víc než rakovina, infarkt a srdeční choroby dohromady.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.