Koníček rozdává zakázky na výplaty nepojistných dávek bez soutěže

Verdikt antimonopolního úřadu nad spornými dodatky k rámcové smlouvě mezi ministerstvem práce a firmou Fujitsu Technology Solutions do konce roku už nepadne. Tato firma se společností OKsystem zajišťuje pro nejvyšší rezortní úřad výplatu nepojistných dávek./ilustrační snímek/

„U prvních čtyř dodatků smlouvy bylo druhostupňovým rozhodnutím šéfa ÚOHS řízení zrušeno a vráceno k opětovnému přezkoumání. Probíhá tedy opakované prvostupňové řízení. U dodatků 5 a 6, probíhá opakované druhostupňové řízení. Konečná rozhodnutí už nelze letos čekat,“ tvrdí mluvčí antimonopolního úřadu (ÚOHS) Martin Švanda.

Rusnokova vláda přitom koncem září počítala, že antimonopolní úřad letos dodatky zakáže a tím i činnost firmy Fujitsu Technology Solutions. Ministr práce v demisi František Koníček získal souhlas vysoutěžit miliardový obchod na zajištění výplaty nepojistných agend bez soutěže.

Koncem října jeho úřad zveřejnil ve věstníku informace o třech veřejných zakázkách na zajištění zmíněných agend formou jednacího řízení bez uveřejnění. Největší část tendru směřuje k firmě Vítkovice IT Solutions, výplaty v oblasti státní sociální podpory má nadále plnit firma OKsystem. Poslední, nejmenší díl – zhruba za 120 milionů korun – směřuje k firmě Gordic.

Rusnok překonal Nečase šestkrát

Ministři Rusnokovy vlády od září 2013 zadali nebo hodlají zadat 78 nadlimitních zakázek bez soutěže v hodnotě 2,854 miliardy korun. To je šestkrát více, než tomu bylo za stejné období v minulém roce. Tehdy ministři bývalé Nečasovy vlády schválili 18 nadlimitních zakázek bez soutěže v hodnotě 450 milionů korun, zjistilo sdružení Oživení ve spolupráci s Otevřenou společností.

Proti postupu ministerstva se již odvolala pražská společnost ICZ, jež má o část kontraktu zájem. Podle právníků této firmy tendrování bez soutěže stojí. Navíc podle nich rezort zahrnul do kontraktů i plnění věcí, které nemají se zajištěním výplaty nepojistných agend nic společného. Firma hodnotí konání ministerstva jako účelové ve snaze obejít zákon.

„Vzhledem k tomu, že ministerstvo doposud nemá k dispozici konečné rozhodnutí ze strany ÚOHS, tak se nemůžeme konkrétně vyjadřovat k této věci,“ reagoval včera mluvčí \ministerstva Petr Sulek.

E15.cz

(Visited 7 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.