Pozor na barevné kontaktní čočky. Mohou poškodit zrak

V dnešní době už není problém mít díky barevným kontaktním čočkám zornice červené, duhové nebo třeba ve tvaru srdce či dolarové bankovky. Odborníci ale před nimi varují. Mohou zkreslit vidění i trvale poškodit zrak.

 

 

Zelená, hnědá, modrá nebo černá – to jsou běžné barvy očí.

V dnešní době už ale není problém mít díky barevným kontaktním čočkám zornice červené, duhové nebo třeba ve tvaru srdce či dolarové bankovky. Odborníci ale před nákupem tohoto typu čoček varují. Je třeba pečlivě vybírat prodejce a počítat s tím, že čočky mohou zkreslit vidění i trvale poškodit zrak.

Kontaktní čočky nosí zhruba 10 procent Čechů. Někteří z nich naleznou pod vánočním stromkem barevné kontaktní čočky nebo si je nasadí pro zpestření silvestrovského večírku. Při jejich nákupu je však nutné mít se na pozoru! „Pokud už se člověk rozhodne pro nákup barevných kontaktních čoček, měl by si dobře vybrat prodejce. Barvivo, které čočky obsahují, totiž může být pro oko škodlivé a výjimečně i trvale zrak poškodit. Jsou-li čočky zakoupeny u renomovaných společností, nemělo by být obsažené barvivo nebezpečné,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Kvalitní barevné čočky by zrak neměly poškozovat víc než ty běžné, mohou ale znatelně zkreslit vidění. „Když si člověk do oka nasadí například červené kontaktní čočky, samozřejmě nevidí červeně. Oproti běžným kontaktním čočkám ale ty barevné mají kruh, který překrývá pravou barvu duhovky. Někomu proto mohou barevné kontaktní čočky zužovat zorné pole nebo navozovat pocit jako v tunelu, zvláště pokud má někdo hodně široké zornice. Tento efekt je nebezpečný zejména při řízení vozidla,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Škodlivost kontaktních čoček může jejich majitel rozpoznat celkem brzy podle určitých indicií. „Některé čočky jsou v oku nepříjemné, oko dráždí a nadměrně vysušují nebo ho mohou i poškrábat. To už je signál pro jejich majitele, že něco není v pořádku. Avšak i když tento pocit čočky nevyvolají, může oko pod čočkou špatně dýchat a na rohovce se pak mohou tvořit patologické cévy v důsledku špatného okysličování rohovky. Stejně jako u běžných kontaktních čoček je tedy i u těch barevných důležité vybrat si ty, které dobře propouštějí kyslík,“ doporučila Michaela Netuková, lékařka oční kliniky Gemini.

Stejně jako o běžné kontaktní čočky je třeba i o ty barevné pečovat. V žádném případě by se k čištění neměla používat kohoutková nebo balená voda. Kontaktní čočky je nutné oplachovat a uchovávat výhradně v roztocích k tomu určených. „Dnešní trh nabízí víceúčelové roztoky, které oplachují, dezinfikují i hydratují kontaktní čočky a zároveň z nich odstraňují usazeniny jako proteiny či lipidy. Jednotliví výrobci přidávají do roztoků ještě další přísady, které dokážou čočky například déle udržet zvlhčené nebo eliminují původce možných infekcí. Další možností je peroxidový roztok, který je vysoce účinný. Je však nutné striktně dodržovat návod, aby se zbytky peroxidu nedostaly do oka,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Kde nakupovat? „Lidé by jistě neměli svoje první kontaktní čočky kupovat na internetu, jelikož každé oko a i čočka má své parametry, které se musí skloubit tak, aby čočka vyhovovala, dobře seděla a oko nedráždila. Občasné koupení na internetu je možné, ale tento způsob nákupu nedoporučuji trvale. Zároveň je nutné chodit na pravidelné kontroly očí k lékaři či do optiky, kde kontaktní čočky prodávají,“ uzavřela Michaela Netuková.

 

—————-
Soukromá oční klinika Gemini rozvíjí tradici zlínské oční chirurgie. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě. V současné době provozuje klinika v České republice šest pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna pracoviště jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050RS. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.

(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.