PF dítko: přání jen e-mailem a peníze nemocným dětem

 Letos pod stromeček dostane dvouapůlletý Martin Punda z Chodova pod stromeček vedle autíček také finanční pomoc od společnosti Witte Nejdek. Mohou za to papírová a novoroční přání, které výrobce autodílů zásadně neposílá poštou.

 

Ušetřené peníze totiž získají hendikepované děti. Za deset let tradice to je 300 tisíc korun.

Když přivezla domů do Chodova sanita z ústecké nemocnice sedm dní po porodu malého Martina rodičům Evě Kolitschové a Martinovi Pundovi, lékaři předpovídali, že clapec bude v pozdějším věku maximálně dyslektik a dysgrafik.

„Potom se ale během růstu ukázalo, že kvůli poporodnímu otoku na mozku to bude horší. Šance, že dítě začne chodit, stále je. Jen se musí při cvičení pořádně makat, i když to náš Martínek nemá rád,“ uvedli rodiče.

Obdržených patnáct tisíc korun považují za hezký dárek pod stromeček. Použijí je mimo jiné zjara na lázně. „Peníze v rodině ubývají a Martin lázně potřebuje. Po prvním léčebném pobytu se poprvé v kočárku posadil. Když jsme se vrátili z druhých lázní, otevřel ručičku,“ uvedla Eva Kolitschová.

S úsměvem dodala, že peníze letos zůstaly v rodině. Pan Punda je totiž zaměstnancem Witte Nejdek a Martinova maminka tam léta pracovala na lince až do nástupu na mateřskou dovolenou.

Druhým letošním PF Witte dítkem je pětiletý Tomáš Janáček z Nejdku. Také on má hendikep a jeho maminka rovněž pracuje ve Witte. Každé z obou rodin zaměstnavatel přilepšil z ušetřených peněz za „péefka“ 15 tisíc korun. I Janáčkovi využijí peníze na lázně.

Vánoce budou Martinovi rodiče trávit sami doma. „Kluk má sice pohybové problémy, ale mozek mu pracuje dobře. Na ženské se směje, ale chlapy nemusí. Vnímá, rozumí, chápe zákazy. Naštěstí nemá bezduchý výraz s otevřenou pusou jako bohužel některé děti, které vidíme v lázních,“ uvedla maminka Eva.

Při sledování televize dělá Martin tátovi parťáka. Přednost dává lednímu hokeji, fotbalu a závodům formule, i když se vydrží dívat maximálně dvacet minut.

Peníze od zaměstnavatele se hodí i jinak. Speciální sedačka na doma přijde na devadesát tisíc korun. Většinu nákladů nakonec zaplatila pojišťovna a nadace.

Na myšlenku finančních darů přišel zakladatel firmy Witte Nejdek Václav Jeništa. „Myslím, že za deset let tradice si firmy zvykly, že od nás dostávají výhradně elektronická přání. A také samozřejmě přejeme partnerům osobně,“ uvedla mluvčí druhého největšího zaměstnavatele v regionu Martina Poštová.

Deset let zůstává výrobce zamykacích systémů v Nejdku se svojí iniciativou osamocený. Ale už příští rok by mohl mít třeba prvního následovníka. Záleží to na tom, jestli někdo uslyší výzvu. „Na Vánoce chceme pomáhat opravdu potřebným. Přidejte se k nám,“ vzkazují všem autoři projektu Witte PF dítko.

Mladá fronta DNES

Vladimír Zedník
Odkaz: http://zpravy.idnes.cz/ mfdnes.asp
(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.