Přežila zabijáckou bakterii

foto: stockvault

Udeří nečekaně a s brutální silou. Meningokok je zákeřný hlavně v tom, že se dlouhé hodiny projevuje jako chřipka, nebo těžká viróza. Když je odhalen, většinou už pacient bojuje o holý život.

 

foto od stockvault

reportáž TV Barrandov

Síly s meningokokem si loni změřila i sedmadvacetiletá Slovenka Zuzana Balášová ze středočeských Běrunic. Boj se smrtí i přes pesimistické prognózy nakonec vyhrála, přišla ale o nohu a na těle jí zůstala spousta jizev.

Zuzana BALÁŠOVÁ, pacientka:“Já jsem ráno vstala a bylo mi opravdu zle, tak jako teď, když mám chřipku. Pan lékař taky potvrdil, že se jedná o virózu, protože jsem ještě stále hýbala krkem, komunikovala. Když se ten stav už zhoršoval a já jsem už upadávala do bezvědomí, jsem si sama všimla, že mám na ruce flek.“

Vendula BAREŠOVÁ, praktická lékařka:“U pacientky byl průběh netypický, protože ona měla sice vysoké horečky, nicméně bylo to v období klasických chřipkových onemocnění, měla bolesti svalů a kloubů, lehké zvracení, nebyla tam ani světloplachost.“

Zuzanu převezli na Bulovku, kde dva týdny strávila v umělém spánku. Absolvovala mnoho převazů hlubokých jizev na rukou i nohou. Nejhorší den na ní ale teprve čekal.

BALÁŠOVÁ:“Ten den, když přišel lékař v pátek ráno a prostě mi oznámil, že dnes je čas už na tu amputaci té levé nohy a že to udělají tak za hodinu. Probuzení po té amputaci bylo opravdu takové zvláštní, protože mě to hrozně bolelo, ta noha je najednou taková lehká. Stále jsem se snažila si to ještě nějak nepřipouštět, být přikrytá tou peřinkou, jenom tak vždycky se trošku podívat na to.“

Po půlročním pobytu v nemocnici následoval kolotoč rehabilitací, chůze o francouzských berlích s protézou a návrat domů, kde na ní čekal přítel, který ji po celou dobu psychicky držel nad vodou.

BALÁŠOVÁ:“Dneska myslím, že fungujeme dá se říct, tak jako předtím. Stejné starosti, stejné radosti.“

V současnosti je trápí hlavně nedostatek financí, celý rok trvalo vyřízení invalidního důchodu. Komplikací byla skutečnost, že je Zuzana Slovenka. Dnes pobírá necelých pět tisíc korun. Bakterie se šíří vzduchem, až každý desátý člověk ji může zcela bezpříznakově nosit klidně i půl roku v krku. Kýcháním, kašláním, líbáním ji může nevědomky pustit dál. Každý sedmý nemocný meningitidou bohužel na následky nemoci umírá.

BALÁŠOVÁ:“Asi bych to měla brát tak, jak to je a mám být ráda za to, že jsem vlastně přežila, protože při těch prognózách, které tam tehdy byly, jsem vděčná za to, že žiji.“

Spolehlivou obranou před útokem meningokoka je pouze očkování. Cena dávky proti typu C, se kterým bojovala Zuzana, stojí v lékárnách 875 Kč.

reportáž TV Barrandov

zaznamenala invArena

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.