Nový film o nevidomých

Potmě světlo – tak se jmenuje film, který je věnován 10 letům existence Světlušky, projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu na pomoc nevidomým. Premiéru měl na druhém programu České televize. Radiožurnál o něm hovořil s autorkou – Olgou Špátovou.

 

moderátor:
Je to štědrovečerní téma?

Olga ŠPÁTOVÁ, autorka dokumentu Potmě světlo:
Je to velmi štědrovečerní téma, protože nejenom, že to je v názvu Potmě světlo, to je to světlo a světlo je pro mě naděje a tu naději přináší právě nevidomí lidé tím, jak přistupujou k životu, jak přijímají rány osudu, se smiřují s ránami osudy, ale zároveň, jak přijímají štěstí a právě o tady těch lidech ten film je, je to o nejrůznějších podobách života ve tmě a je to film nejenom o nich, ale i o lidech, kteří jim pomáhají, tedy o nadačním fondu Českého rozhlasu Světluška a v čele s ředitelkou Martinou Kaderkovou a patronkou Anetou Langerovou, takže myslím si, že to je velmi štědrovečerní téma.

Není to jenom o nevidomých, také s nimi. Hudbu k filmu složila nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková. Jaká to byla práce?

Byla to práce velmi nezvyklá a velmi krásná a hluboká, protože já jsem s nevidomou skladatelkou, muzikantkou, klavíristkou Ráchel seděla, 20letou musím podotknout, 20letou báječnou dívkou seděla u klavíru a říkala jsem jí, jak vypadají ty obrazy, do kterých ona bude skládat hudbu a popisovala jsem jí, jak vypadá ve filmu romantika, jak vypadá smutek, jak vypadá štěstí a on tam hrála na klavír a potom ve filmu jsem tu hudbu mohla použít. Takže velmi radostná práce.

Film Potmě světlo je určený i nevidomým. Na DVD je pro ně speciální zvuková stopa s komentářem. Kdo a jak ji vytvořil?

Tuto stopu vytvořil Michal Kuchař a Apogeum, to je firma, která vyrábí tento audiokomentář a já si toho velmi cením, že můj film může tím být obohacen a že si nevidomí lidé můžou ten film pustit, takže to je krásný.

Vy se Světluškou spolupracujete dlouhodobě, co vám osobně to dává ta spolupráce?

No, právě, já s nima pracuju už asi pátým rokem a dva roky jsem vytvářela tento film a já čím dál tím víc zjišťuju, jak oni opravdu žijou podle té myšlenky, že si ceněj toho, co mají, co dostali a že se nermoutí nad tím, co nemaj, co nemůžou změnit a přijímají opravdu ten osud, jak pánbůh jim ho nadělil a jsou ohromně šťastný, ohromně statečný, je s nima obrovská sranda a já vždycky, když od nich odcházím, tak se stydím za to, kolikrát v životě jsem malicherná a toužím být lepším člověkem.

Tolik režisérka a kameramanka Olga Špátová o svém novém filmovém počinu Potmě světlo, který taky vychází s bonusy na DVD, při jeho koupi podpoříte Nadační fond Českého rozhlasu. Děkujeme. Na shledanou.

Radiožurnál

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.