Promluvit a zemřít, aneb neviditelná hrozba poranění mozku

ilustrační foto: Flickr.com

Rány do hlavy mohou být tichým zabijákem, u nichž je často jedinou záchranou rychlá diagnóza, uvádějí lékaři. Dokonce i když zvenčí není na hlavě vidět žádné poškození, náraz může způsobit katastrofální škody na mozku, napsala agentura AFP.

Náraz, který otřese mozkem – asi 1,3 kilogramu vážícím orgánem s konzistencí měkké želatiny – a mrští jím proti tvrdé ochranné skořápce lebky, může poškodit nervy, mozkové buňky a cévy. Následkem jsou krevní sraženiny a pohmožděniny, které utlačují mozek; zhoršují tím vzniklé škody a zvyšují riziko trvalého poškození nebo smrti.

Lékaři pátrající po možném mozkovém traumatu si mohou povolat na pomoc rentgen a technologicky vyspělé trojrozměrné skenery, ale možností léčby je relativně málo. Léky mohou zmírnit tlak v mozku, ale někdy je nutná operace.

V případě bývalého jezdce formule 1 Michaela Schumachera, který utrpěl poranění hlavy při nedělním pádu na lyžích, neurochirurgové nejprve provedli operaci, aby vyřešili krvácení a zhmoždění mozku, a pak ho umístili do uměle vyvolaného komatu poté, co pooperativní skeny ukázaly „rozsáhlá poškození“ na obou stranách mozku.

Tato poranění „nejsou dobrou zprávou“, řekl francouzský expert Jean-Luc Truelle, profesor neurologie v důchodu z Fochovy nemocnice na pařížském předměstí. „Ukazují, že dochází ke krvácení ve funkčních oblastech mozku,“ dodal.

Koma je v podobným případech vyzkoušenou metodou. Sníží teplotu pacientova těla na zhruba 35 stupňů Celsia, což zmírní otoky. Tím, že je v bezvědomí, je mozek také „vypnutý“ pro zvuky, světlo a další podněty, které by ho nutily spotřebovávat kyslík, aby tyto stimuly zpracoval.

„Právě teď je naším cílem snížit všechny vnější stimuly a okysličit jeho mozek do té míry, do jaké je to možné,“ řekl Jean-Francois Payen, šéf jednotky intenzivní péče univerzitní nemocnice v Grenoblu, kde Schumachera léčí. Může trvat až 48 hodin, než se projeví příznaky poranění mozku, dodal Truelle. Proto by každý, kdo utrpí i mírný otřes mozku, měl vyhledat lékařskou pomoc.

Podle studie, kterou v roce 2007 zveřejnil časopis Journal of Clinical Neuroscience, zhruba každé čtyřicáté poranění hlavy zaznamenané vědci během desetiletého období představovalo případ „promluvit a zemřít“. To znamená, že se pacient bezprostředně po nehodě cítí dobře, ale pak se jeho stav zhorší a umírá na nitrolebeční poranění.

Jedním z takových případů bylo i zranění herečky Natashy Richardsonové, manželky herce Liama Neesona, která zemřela po zdánlivě neškodném pádu na lyžích na začátečnickém svahu v roce 2009.

Poranění mozku mohou být také následkem opakovaných úderů do hlavy spíš než důsledkem jednotlivé nehody. To je důvod, proč jsou nyní pod bedlivým dohledem vysoce kontaktní sporty, jako je například americký fotbal, ragby či lední hokej.

Bývalí hráči amerického fotbalu ve věku 30 až 49 let mají dvacetkrát vyšší pravděpodobnost než zbytek populace, že jim bude diagnostikována Alzheimerova choroba, demence či jiná nemoc spojená s narušenou pamětí. To vyplynulo ze zprávy, kterou si nechala v roce 2009 vypracovat Národní fotbalová liga (NFL).

Adam Hampshire, neurolog Královské univerzity v Londýně, uvedl, že byl šokován, když vyšetřoval frontální laloky 13 bývalých hráčů amerického fotbalu, kteří se zúčastnili kognitivních testů. Zaznamenal u nich „některé z nejvýraznějších abnormalit mozkové aktivity“, jaké kdy viděl.

„Je vysoce pravděpodobné, že tyto škody způsobené údery do hlavy se akumulují a způsobují postižení v pozdějším životě,“ dodal.

AFP

(Visited 5 times, 1 visits today)

1 Komentář

  1. jarad..krásný příklad přesvědčení, které tvoří realitu.Pokud považuješ lidi jako problém, pak věz, že do toho vsouváš i sám sebe, protože tak nějak věřím, že nejsi “plejáďan či něco jiného” ale lidská bytost – a ani tyto bytosti z jiných světů lidstvo neoznačují za problém, protože mají rozšířenější vnímání a velmi dobře vědí, kde je pravý původ kořenů problémů.Naopak, tyto bytosti znají naše “božské schopnosti” a příčina, proč je nepoužíváme, je jim moc dobře známá… neoznačují tedy “božskou lidskou bytost” za problém, nýbrž za NEJVĚTŠÍ POKLAD NA TÉTO PLANETĚ A DOKONCE VE VESMÍRU!Toto přesvědčení, které jsi napsal, nese specifickou vibraci (mnozí jistě víte jakou) a podle této vibrace se Ti odvíjí Tvůj život- podle zákona přitažlivosti.Tak, a teď se milý “jarad” zamysli, proč sám sebe označuješ za problém?A jak vypadá Tvůj život?Dokonalé zdraví, hojnost, bohatství, stálý pocit štěstí, vše Ti jde jednoduše a zlehka, užíváš si života zde na Zemi, miluješ vše kolem sebe, potkáváš báječné lidi a pod.? Myslím, že jen Ty budeš znát pravdu…Kdyby jsi byl ve všech svých aspektech svého života spokojený, nepovažoval bys lidstvo za problém. Na mých stránkách jsou “lidé” ve své podstatě oslavováni!To, že se mnozí lidé chovají nějak, což je důsledkem jejich strachů a přesvědčení, kterým uvěřili a které do nich byly vsouvány od narození, to je úplně jiná věc.Přesto nepovažuji lidstvo za problém, ani za něco nadbytečného na této planetě.Bez lidstva by nebylo tvoření, tento svět a tento vesmír.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.