Zeman už zná jména, napíná Sobotku

Podle předsedy ČSSD bude sestava nominací ministrů do vlády oficiálně zveřejněna až zítra v pondělí, kdy se bude podepisovat i koaliční smlouva mezi ČSSD, ANO a lidovci.

Přes dvě hodiny v pátek šéf ČSSD Bohuslav Sobotka podle deníku MfD důvěrně probíral s prezidentem Milošem Zemanem seznam ministrů budoucí koaliční vlády.

Do Lán odjel poté, co si nechal jména odsouhlasit grémiem soc. dem. a absolvoval rozhovory s několika kandidáty za svou stranu.

Nejžhavějšími dvěma kandidáty na post mnistra práce a sociálních věcí je radní z Vysočiny Petr Krčál a expremiér Špidla.

„V pátek jsem obdržel poslední nominace na ministry. Prezidenta jsem seznámil s možnými jmény a předal mu životopisy, aby se mohl s jejich odborností, způsobilostí a životními osudy seznámit v předstihu, aby nemusel vycházet z mediálních spekulací,“ řekl Sobotka novinářům po schůzce v Lánech.

Sobotka nechtěl jednání blíž komentovat. „Byl to informativní rozhovor, první seznámení prezidenta s tím, jakým směrem jdou personální úvahy o budoucí vládě,“ bránil se otázkám, jaká jména navrhuje a jak Zeman na ně reagoval.

Ještě před schůzkou Sobotka odmítal spekulace, že by mu prezident mohl některé ministry vymlouvat. „Troufám si tvrdit, že kdyby nebylo voličů ČSSD, tak by pravděpodobně Miloš Zeman prezidentem nebyl. Pokládal bych za paradoxní, pokud by levicový prezident blokoval vládu, kterou nyní sestavuje právě soc. dem. strana,“ řekl Sobotka.

Ze Sobotkových slov vyplývá, že u prezidenta spíše sondoval, která jména mu ve vládě bez potíží podepíše, a u kterých by Zeman mohl naléhat, aby je vyškrtl.

A tak zatímco hnutí ANO už má všechny své ministry nominované, soc. dem. o svých dvou zbývajících nominantech mlčela jako hrob.

Špidla jen jako obětní beránek?

Expremiér Vladimír Špidla je jedním z kandidátů na ministra práce a sociálních věcí. Zároveň může být Zemanovi, který ho považuje za zrádce při volbě prezidenta v roce 2003, trnem v oku.

V soc. dem. se proto objevily spekulace, že Sobotka zařadil Špidlu do seznamu ministrů jako obětního beránka či „bílého psíčka“, aby po jeho vyškrtnutí snáz prošli jiní ministři, kteří nejsou Zemanovi po chuti, například Lubomír Zaorálek do čela resortu zahraničí.

„Špidla je v seznamu jen proto, aby bylo koho obětovat. Ten ministrem práce nikdy nebude,“ řekl Právu zdroj z ČSSD. Dalšími kandidáty byli předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák, který ministerskou nabídku podle informací Práva odmítl, a radní z Vysočiny Petr Krčál.

Špidla se v pátek ke své případné kandidatuře vyjadřovat nechtěl. „To všechno je otevřená otázka. Záleží na panu předsedovi, jakou bude mít vizi,“ řekl novinářům.

Dienstbier i Špidla jednali v pátek večer se Sobotkou v Lidovém domě po jeho návratu z Lán.

Mladá fronta Dnes

http://www.idnes.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.