Krčál nebo Špidla. Kdo z nich bude ministrem práce a sociálních věcí?

Petr Krčál. Toto jména vysočinského politika patřilo i včera k nejskloňovanějším, pokud jde o post ministra práce a sociálních věcí v nové vládě. Bez šance však stále není ani expremiér Špidla (foto).

 

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka zvažoval v minulých dnech to, že by vhodným ministrem práce a sociálních věcí mohl být vysočinský radní Petr Krčál.

Vysočinský radní Petr Krčál se setkal s Bohuslavem Sobotkou už týden před vánočními svátky. „.. mohu vám říci, že nemám žádnou zprávu, jak to dopadlo,“ říkal včera odpoledne krajský radní pro oblast sociálních služeb Petr Krčál.

Politik byl jedním z kandidátů na post ministra práce a sociálních věcí. Nyní je také předsedou ČSSD na Vysočině.

Pokud by mu bylo nabídnuto o patro nižší místo náměstka ministra, tak by jej podle svých slov zřejmě nepřijal. „Pravděpodobně bych zůstal radním na Vysočině, kde mám rozjetou spoustu aktivit spojenou s modernizací domovů pro seniory a s transformací ústavů sociální péče,“ sdělil radní.

Se Sobotkou před Vánoci konzultovali situaci na ministerstvu práce. „On mi pak řekl, že má pět jmen, mezi kterými jsem i já, a že z těchto jmen jedno vybere,“ doplnil Krčál. Příští ministr práce a sociálních věcí by se podle něj měl zaměřit hlavně na to, aby začal fungovat systém standardního vyplácení všech typů dávek. „To, myslím, že lidé nejvíce ocení,“ zmínil první prioritu.

Druhou záležitostí, která se podle něj musí dotáhnout do konce, je převod financování sociálních služeb z centra na kraje. „To má fungovat od ledna 2015,“ doplnil Krčál. Třetí oblastí je téma zaměstnanosti a funkčnosti úřadů práce. »

Radní Petr Krčál byl v komunistické partaji kuriózně krátce – v roce 1989 jen jeden měsíc a prý proto, aby mohl pracovat s mládeží.

celý článek najdete v dnešním vydání MfD

Mladá fronta DNES

Špidla couvá z vlády, je šéfporadcem

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka šel včera na Hrad konzultovat jména ministrů. ANO i lidovci už své definitivní seznamy mají, ČSSD řeší, co s nepřáteli prezidenta Zemana

Bývalý premiér Vladimír Špidla přijal nabídku Bohuslava Sobotky, aby se stal jeho šéfporadcem. „Ano, je to tak. Chci využít jeho zkušeností bývalého eurokomisaře a bývalého předsedy vlády,“ sdělil Sobotka.

Špidla, který byl v užším výběru kandidátů na ministra práce a sociálních věcí, tak nakonec ve vládě asi nebude. Grémium ČSSD rozhodovalo o jménech budoucích „oranžových“ ministrů od včerejšího rána. Členy zavázal Sobotka mlčenlivostí a část z nich si raději vypnula telefon.

Odpoledne odjel Sobotka na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, jejíž průběh však nechtěl komentovat. Hned po ní se v Lidovém domě setkal se dvěma lidmi, které by Hrad na seznamu ministrů nejraději neviděl: Vladimírem Špidlou a Jiřím Dienstbierem.

Cesta do vlády se po Špidlově ústupu tak zřejmě otevřela radnímu z Vysočiny pro sociální a rodinnou politiku Petru Krčálovi. Nového ministra práce a sociálních věcí Sobotka vybíral právě mezi Krčálem, Špidlou a šéfem poslanců ČSSD Romanem Sklenákem. Ten však již po dopoledním jednání grémia strany řekl, že po jmenování vlády zůstane ve své současné pozici.

Před rozhodnutím o nové vládě, jejíž jmenování má v rukou prezident Miloš Zeman, dal Špidla zároveň znovu najevo, co si o Zemanovi myslí. „Non, je ne regrette rien,“ odvětil Špidla na otázku, zda nyní, když Zeman rozhoduje o tom, koho do vlády jmenuje, nelituje, že se při prezidentské volbě jasně postavil proti Zemanovi.

Bývalý premiér a pak i eurokomisař si pomohl slovy slavné písně Edith Piaf Nelituji ničeho. Už v roce 2003 byl tehdy jako šéf ČSSD mezi sociálními demokraty, kteří si Zemana na Hradě nepřáli.

Seznam ministrů by podle šéfa ČSSD měl být definitivní až po tříkrálové schůzce budoucích vládních stran, kde bude podepsána koaliční smlouva.

celý článek najdete v dnešním vydání MfD

Michaela Svobodová, s přispěním Josefa Kopeckého

Mladá fronta DNES

Kandidátem ČSSD na ministra práce bude zřejmě expremiér Špidla

Podle Českého rozhlasu se kandidátem ČSSD na ministra práce a sociálních věcí podle hlasů ze sociální demokracie stane bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla, který již před časem ministerstvo práce vedl. Špidla měl večer se Sobotkou, který přijímá i další ministerské adepty, domluvenou schůzku a měl z ní dobrý pocit. Sobotka se ovšem sešel i s Krčálem, jenž měl ze schůzky také dobrý dojem.

Sobotka: Zaujalo mě Krčálovo nasazení

Regionální deníky včera zpovídaly Sobotku a ten jim v rozhovoru řekl:

„Pokud jde o oblast práce a sociálních věcí, což je pro naši stranu profilový resort, jsou mezi kandidáty současný stínový ministr Roman Sklenák, bývalý šéf tohoto ministerstva Vladimír Špidla a Petr Krčál, který v dané oblasti působí na krajské úrovni už pět let.

– To je nové jméno, proč právě Petr Krčál?

Zaujalo mě nasazení, s jakým se pustil do transformace sociálních služeb na Vysočině, kde se snaží velká pobytová zařízení převádět do menších, aby senioři nebo lidé s handicapem mohli žít ve skupinách v domcích a vlastních domácnostech. Podobnou modernizaci by potřebovaly sociální služby v celé republice.

Deníky www.deník.cz

Kandidátka ANO Jaroslava Jermanová původně navržená  na křeslo ministra práce a sociálních věcí je již ze hry venku. Nyní má podle pozorovatelů velmi vysoké šance, že se stane ministryní pro místní rozvoj.

Sobotka sdělí finální seznam všech možných ministrů až v pondělí, a to při podpisu koaliční smlouvy.

 

(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.