Krčál: Postupoval bych stejně

Jak by na současnou kritickou situaci ve vyplácení dávek reagoval kandidát do vedení resortu práce a sociálních věcí za ČSSD Petr Krčál? Radiožurnál s ním i s ředitelkou úřadu práce Marií Bílkovou (foto) vedl rozhovor…

 

Petr KRČÁL, pravděpodobný ministr práce a sociálních věcí;
Tak v každém případě je potřeba zabezpečit bezproblémový systém výplat, výplat a bezproblémový systém tak, aby samozřejmě ten systém fungoval, měl všechna data a aby se neopakovala do budoucna situace, která na těch úřadech byla změnou systému. Takže já osobně bych dočasně, nejdéle do konce roku řešil tu otázku fungujícím systémem, který na těch úřadech pracuje a kdysi pracoval a to OKsystemem a pak …

To znamená, že byste zvolil stejné řešení jako ministr v demisi František Koníček.

Já bych zvolil stejné řešení jako ministr v demisi pan Koníček, a vyhlásil bych poté transparentní výběrové řízení v souladu se zákonem na provozování informačních systémů. Je to podle mě jediná možnost tak, aby těmito změnami netrpělo více jak milion lidí v této republice. Osobně si myslím, že si to nemůžeme dovolit, abysme hazardovali s výplatou sociálních dávek a aby lidi trpěli tím, co tam zbylo po bývalém vedení po panu Drábkovi a Šiškovi.

Když říkáte, že lidé by mohli trpět tím, co se teď děje na úřadech práce, předpokládáte nějaké větší problémy?

Já je nepředpokládám a osobně si myslím, že jak pan ministr Koníček, tak i generální ředitelka paní Bílková ví, co dělají a že uzavřením té smlouvy s OKsystemem, nedojde k žádným výkyvům, anebo snad jenom k několika málodenním výkyvům, které by v těch výplatech dávek byly, a že ten systém pak už pojede skutečně velmi stabilně a standardně, abychom tu situaci nemuseli řešit mimo vypsání klasického výběrového řízení v souladu se zákonem.

Jak rychle byste pracoval na tom novém výběrovém řízení, předpokládejme, že by …

Okamžitě po nástupu. Nevím samozřejmě, jak rychle to bude, to už záleží na někom jiném, na panu prezidentovi …

Myslíte vláda kdy bude ustavena, ano.

A osobně si myslím, že hned po vstupu na ministerstvu udělám všechno pro to, aby se připravilo nové výběrové řízení a aby se začalo jednat o těchto důležitých věcech tak, aby ten systém byl dlouhodobě stabilní a nemuseli jsme každý rok řešit situaci s výplatou sociálních dávek.

Tedy je to otázka měsíců podle vás, než by to výběrové řízení bylo vypsáno, otevřené výběrové řízení.

Je to otázka měsíců a myslím si, že ta odborná pracoviště budou připravena na to, aby kvalitně připravily výběrové řízení v souladu se zákonem.

Podle Ludmily Müllerové, tedy bývalé ministryně práce a sociálních věcí, je problém taky v tom, že se málo využívají IT odborníci, kteří jsou na úřadech práce. Vidíte to taky jako určitou nedostatečnost, na které je třeba pracovat?

Nemám dneska tyto informace, ale je to docela možné. A jak říkám, tu situaci si po vstupu na ministerstvo,dneska tam ještě nejsem, musím samozřejmě zmapovat. Jinak to, co já vím od některých IT pracovníků a informatiků na úřadech práce, tak jsou to lidé, kteří udělali maximum pro to, aby to fungovalo. Takže tam já spíš ten problém nespatřuji.

Takže si nemyslíte, že ministr v demisi a vůbec vláda v demisi měla jednat v tomto ohledu o něco dřív, protože už od léta loňského roku bylo vcelku jasné, i když se ministerstvo odvolalo, že antimonopolní úřad má problém se smlouvou, kterou uzavřelo ministerstvo s firmou Fujitsu?

No tak já si myslím, že se tam jednalo, že jednal i pan ministr Koníček a udělal všechno pro to, aby ta rozhodnutí padla a teď si myslím, že v nejbližších dnech mají nějakým způsobem padnout rozhodnutí, které se týkají uzavření té dočasné smlouvy s OKsystemem. Takže osobně si myslím, že v tomhle směru pan ministr Koníček nechyboval.

zdravím generální ředitelku Úřadu práce Marii Bílkovou. Dobrý den.

Paní ředitelko, projevují se nějak v těchto dnech problémy, které by mohly být způsobené přechodem na staronový systém výplaty dávek?

Marie BÍLKOVÁ:
Musím říct, že naši lidé se velmi rychle přizpůsobili těm zvýšeným nárokům, které na nás přinesl nový rok a na pracovištích je upraven provoz, je upraveno rozdělení práce tak, aby bylo možné zároveň obsluhovat v potřebné míře klienty a zároveň se proškolovat a nabíhat na ten nový systém. Takže musím říct, že z tohoto hlediska situaci už máme pevně v rukách a zvládáme ji. Větší problémy přináší datum. Začátek roku, začátek měsíce, kdy pochopitelně je spousta nových klientů a také začátek čtvrtletí, kdy se pravidelně přehodnocují některé typy sociálních dávek, takže ty návaly, které u nás jsou, souvisí s těmito skutečnostmi, nikoli s novými informačními systémy.

Máte už v ruce všechna data od firmy Fujitsu, která jste měli slíbená, předpokládám, alespoň jsme se o tom tak bavili, do včerejška?

Ano, včera byla protokolárně předata data s tím, že se zatím sehrávají, takže nejsou ještě všechna sehraná. Nevím, v jakém jsou stavu, ale nemám zatím důvod si myslet, že tam bude něco špatně.

Co asi zajímá vaše klienty především, jestli přece jen nehrozí zpoždění některých dávek?

Já musím říct, že paušálně to určitě říci nemůžeme, ale zároveň nemůžeme vyloučit to zpoždění v řádu několika dnů, ale když říkám zpoždění, tak myslím oproti datu, na které jsou ti lidí zvyklí. Zákonnou lhůtu stále předpokládáme, že u všech dávek dodržíme.

To znamená?

Zákonná lhůta je 30 dnů.

Do 30 dnů tedy všichni dostanou dávky, na které mají nárok?

Ano, a ještě bych tady chtěla zdůraznit, že tyto záležitosti se vůbec netýkají dávek státní sociální podpory, typicky maminky na rodičovské dovolené, takže tyto maminky se opravdu nemusí znepokojovat, na výplatě jejich dávek se nemění vůbec nic.

Mluvila jsem se zřejmě budoucím ministrem práce a sociálních věcí. Co od něj očekáváte vy v tomto ohledu, tedy co se týká výplaty sociálních dávek a nového systému?

Tak já bych byla velmi ráda, kdyby došlo k tomu, kdyby pan ministr přijal některá doporučení, která tady máme připravená a jsou to systémová opatření, která by měla stabilizovat úřad práce jako samostatný úřad, schopný plnit své kompetence a která by měla eliminovat rizika podobných krizových situací do budoucna.

Děkuji, na shledanou

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.