Porazila nevyléčitelnou nemoc

Dánce Annette Fredskov Jensen se před třemi lety zhroutil svět. Lékaři u ní diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Rozhodla se ale bojovat. A svůj boj zatím vyhrává (na snímku uprostřed). 

 

Dnes 41letá žena se s nemocí rozhodla bojovat netradičním způsobem – běháním.

Když jí lékaři poprvé sdělili diagnózu, strávila měsíce sebepozorováním a ve strachu, později začala pociťovat občasné závratě a extrémní únavu.

„Co teď budu dělat? Nemůžu pracovat, jsem unavená a skončím na invalidním vozíku,“ myslela si tehdy. I když ze začátku propadala depresím, rozhodla se nepodvolit osudu.

Vzala si k srdci radu, že lidé s roztroušenou sklerózou (RS) by si měli co nejdříve stanovit program pravidelného pohybu.

Anette začala běhat

Začala každý den běhat a ještě v témže roce běžela svůj první maraton v životě. Dnes o něm mluví jako o „lásce na první běh“.

V následujícím roce běžela sérii půlmaratonů v Dánsku. V cíli se cítila šťastná, plná naděje, ale druhý den ráno byla extrémně unavená. Jednou si do deníčku napsala: ‚Když jsem dnes ráno vstávala, cítila jsem se jako by mne přejel parní válec.“

Věřila však, že jí dálkový běh pomůže zvítězit nad nevyléčitelnou nemocí.

„Je to skvělé. Znám svou diagnózu, ale cítím se zdravá a také jsem zdravá,“ řekla nedávno americké televizi CNN. Pravidelné běhání dálkových tratí jí podle jejích slov zesílilo svaly i kosti a nyní cítí, že je její tělo v rovnováze a dobré kondici.

„Před třemi lety mi diagnostikovali roztroušenou sklerózu a dnes neberu žádné léky a nemám žádné příznaky nemoci. Věřím tomu, že vytrvalostní běh velmi pomohl tomu, že jsem nyní zdravá, bez problémů,“ míní Anette.

„Ještě před dvěma lety jsem si myslela to samé, co mnoho jiných lidí: „Běhat maraton není zdravé. Maraton poškozuje tělo a dlouho trvá, než se tělo zase zregeneruje. Ale už jsem změnila názor. Maratony jsou to nejlepší pro moje tělo a duši.“ říká Anette.

Proto jí před rokem napadl bláznivý nápad – běžet maraton každý den a po celý rok – takový úkol by dal zabrat i špičkovému sportovci.

Lékaři Bente Klarlund a Stefan Mortensen z nemocnice Rigshospital (Copenhagen University Hospital) ji během tohoto roku pečlivě sledovali a vyhodnocovali testy.

Fredskov to ale dokázala. Všechny maratony zvládla v rodném Dánsku, obvykle v čase okolo pěti hodin. Za jediný rok tak uběhla maratonskou trať 366krát a zničila 20 párů běžeckých bot.

Jedním z důvodů, proč podstoupila tuto těžkou výzvu, bylo inspirovat jiné nemocné s RS. Řekla: „Nemoc vás nesmí porazit hned na začátku, nesmí vás odstrašit od plného života se vším, co k němu patří. Doufám, že budu schopna přesvědčit ostatní, aby dělali vše to, o čem sní.“

Nyní má také jiné priority, které jí dávají vyšší kvalitu života.

Při tréninku spolupracuje s lékaři a fyzioterapeuty. „Sledují mne v testovacím centru a podle výsledků mi radí,“ říká Anette. A lékař Jerk Langer je jedním z jejích přátel, který běhá maratony s ní a pomáhá jí radami.

Co je roztroušená skleróza

Jde o chronické onemocnění postihující centrální nervový systém. U každého mohou příznaky a průběh nemoci probíhat zcela odlišně, protože záleží na postižené oblasti mozku a míchy. Průběh je zcela strong>nepředvídatelný – u někoho dochází k lehkým tělesným potížím a u někoho může dojít až těžké invaliditě.