Vyvíjí kontaktní čočky, které měří cukr v krvi

Google testuje kontaktní čočky pro diabetiky, které budou schopné sledovat glykémii. Přesněji řečeno – budou určovat koncentraci glukózy v slzách. Cukrovkáři se tak nebudou muset několikrát denně píchat do prstu.

 

Inteligentní kontaktní čočky v sobě mají zabudovaný mikročíp (sensor) a anténku (vysílačku tenčí než lidský vlas) a zjišťují koncentraci glukózy v slzách.

Společnost předpokládá, že současný prototyp by mohl najít svou cestu k milionům pacientů do pěti let.

Tyto kontaktní čočky by tak mohly nahradit současné testy, při kterých se určuje hladina cukru z kapky krve z prstu.

Chytrá čočka vypadá na první pohled jako běžná kontaktní čočka. Vložená elektronika nezakrývá vidění, protože leží mimo zornici a duhovku. Vědci se snaží rovněž vyvinout výstražný sestém, který by nositele čočky upozorňoval na nebezpečné výkyvy v hladině cukru. Chtějí totiž do čočky integrovat také tenoučkou LED, jež by světelnými signály upozorňovala nositele, že hladina cukru překročila buď spodní či horní přípustnou hranici.

„Jednáme s FDA, ale stále máme před sebou hodně práce k tomu, aby se tato technologie stala systémem, který mohou lidé používat,“ uvedl spoluzakladatel projektu Google Brian Otis na svém oficiálním blogu. FDA je americký Úřad pro kontrolu potravin a léků.

Google rovněž plánuje najít partnera, který má zkušenosti s uvedením podobných produktů, jako jsou jeho chytré čočky, na trh. Potenciální partneři by měli týmu Google pomoci vyvinout aplikace, jež by výsledky měření zpřístupňovaly jak pacientovi, tak i jeho lékaři.

Největší internetový vyhledávač na světě vyvíjí různé nové technologie, které nesouvisí s jeho hlavním podnikáním. Patří mezi ně auto bez řidiče či balóny, které by přenášely mobilní internet do odlehlých oblastí. Zaměřil se rovněž i na problémy zdraví a v září zřídil firmu, která se věnuje boji proti nemocem spojeným se stárnutím.

Ve světě se pracuje i na jiných systémech. Je mezi nimi i obdoba kontaktních čoček od nizozemské firmy NovioSense, které tvoří nepatrná flexibilní pružina, která se zastrčí pod víčko.

Izraelská společnost OrSense testuje manžetu na palec a objevily se i návrhy senzorů, které by testovaly hladinu cukru ze slin.

V roce 2001 FDA schválila náramkový monitor, ale pacienti si stěžovali, že tento test je bolestivý, napsaly agentury AP a Reuters.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.