Lou Fanánek Hagen naučí, jak lyžovat s protézou

Na svahy Krkonoš vyrazí hendikepovaní. Spolu s paralympijským cyklistou Jiřím Ježkem a „jednonohým“ rockerem Fanánkem Hagenem se budou učit lyžovat

 

HORNÍ MALÁ ÚPA S napětím sledovali lidé s amputovanými končetinami, zda nedostatek sněhu neodloží jejich plánovanou zimní akci. Do Skiareálu Malá Úpa na hřebenech Krkonoš nakonec vyrazili a až do neděle se budou učit lyžovat.

„Budeme vyučovat lyžování s podkolenní protézou, což je věc, kterou v České republice nikdo nedělá,“ vysvětlil Ivo Beck, který před rokem založil občanské sdružení Skibeck. Aktivity pro zdravé i hendikepované pořádá ve více sportovních odvětvích, v létě se věnují cyklistice, v zimě lyžím.

Víkendovou výuku lyžování u Pomezních Bud podpořila i Nadace ČEZ, a to díky podnětu paralympionika Jiřího Ježka, který v nadaci působí jako patron pro sport a podporu hendikepovaných.

 

Jedenáct medailí z Londýna

„Na akci se moc těším. Vždy mi to dodá novou energii, když vidím ostatní lidi s tělesným hendikepem, jak si umějí lyžování na monoski opravdu užít. Mě i je to opravdu baví, proto jsem byl rád, že se nakonec ty obavy z odložení akce kvůli nedostatku sněhu rozplynuly,“ řekl Ježek, který platí za nejúspěšnějšího hendikepovaného cyklistu světa.

Předloni v Londýně nasbíral jedenáct medailí, což před ním nikdy nikdo nedokázal, a loni v Kanadě jako první na světě vyhrál potřetí v řadě Světový pohár.

Lou Fananek Hagen FacebookSpolu s ním bude hendikepované učit lyžovat i frontman skupiny Tři sestry Lou Fanánek Hagen, kterému pravou nohu v roce 1986 amputoval vlak. Zpěvák a textař se účastní akcí sdružení Skibeck pravidelně, s hendikepovanými lyžoval už loni, v létě s nimi vyrazil na kola. „Snažíme se lidem s postižením zpřístupnit běžný život. Staráme se také o jejich socializaci, začlenění do života. Zatímco lidem na vozíčku se věnuje poměrně dost sdružení, nikdo se nevěnuje lidem, kteří mají jednu nohu nebo ruku. Jsou odkázáni na to, že doma sedí u televizoru, a tady nastupujeme my a snažíme se je z letargie vytáhnout,“ přiblížil cíle sdružení Ivo Beck.

 

Šest na lyžích, sedmý na snowboardu

Beck se živí jako protetik a pracuje pro firmu, která vyrábí ortézy a protézy horních i dolních končetin. „Zároveň vyučuji asi třicet let lyžování,“ vysvětlil, jak se dostal k pomoci hendikepovaným lidem, „nejen, že mě to naplňuje, ale myslím, že to ti lidé potřebují. Je dobré, když se sejdou a mohou si vzájemně vyměňovat zkušenosti.“

Do krkonošské Malé Úpy vyrazilo šest lidí s podkolenní amputací, kteří se pokusí lyžovat s protézou, sedmý bude na tamních sjezdovkách krotit snowboard. „SKiMU nás podporuje a vychází nám maximálně vstříc,“ řekl Beck o skiareálu přímo u hraničního přechodu s Polskem. Celý uplynulý týden lyžařský areál v Malé Úpě hostil už 23. ročník Speciální olympiády.

Lyžování s Fanánkem pořádá sdružení Skibeck pro hendikepované 7. až 9. února. „Tyto akce bývají velmi uvolněné a jako stvořené pro společné terapie amputovaných. Polopenze je zajištěna v Horních Albeřicích U Lakomé Barky. Lyžovat budeme opět ve SKiMU,“ láká hendikepované sportovce pořadatel.

Mladá fronta DNES

Kateřina Vítková
Odkaz: http://zpravy.idnes.cz/ mfdnes.asp
(Visited 30 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.