Mohu se o babičku starat na paragraf?

Dotaz: Babička je po těžké operaci, z nemocnice ji mají propustit domů. Musí se ale o ni někdo postarat, protože žije sama. Mohla bych dostat paragraf, i když nežijeme ve společné domácnosti?

Odpověď:

Podle zákona o nemocenském pojištění č.187/2006 Sb. § 39, nelze získat ošetřování člena rodiny (tzv. paragraf), pokud nemáte společnou domácnost. V tomto případě lze ale řešit situaci jiným způsobem.

Můžete totiž požádat ošetřujícího lékaře o předepsání tzv. domácí péče. Domácí péče se zajišťuje zejména u klientů, kteří jsou plně nebo částečně závislí na pomoci druhé osoby, a je u nich nutné zajistit pokračování dlouhodobé i následné péče, nebo doléčení z důvodu chronického i akutního onemocnění.

Po zhodnocení celkového zdravotního stavu i stavu vlastního sociálního prostředí vystaví ošetřující lékař ve spolupráci s vybranou agenturou domácí péče pro klienta poukaz.

Maximální rozsah domácí zdravotní péče, která je hrazena z fondu zdravotního pojištění, je stanoven na 3 x 1 hodinu odborné péče denně.

Platnost indikace domácí péče je u praktických lékařů maximálně 1 měsíc, je ale možné, aby ji prodloužili. U odborných lékařů, kteří propouští klienta po hospitalizaci nebo po jednodenním operačním zákroku, či výkonu, je maximální rozsah indikace domácí péče 14 dnů. Domácí péče je v tomto případě zahájena v přímé návaznosti na den konce hospitalizace klienta.

Z dlouhodobější perspektivy je možné požádat o příspěvek na péči – samozřejmě jen v případě, že babička tuto péči bude i nadále potřebovat. Při posuzování žádosti o tento příspěvek se posuzuje 10 základních životních potřeb: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost. Žádost o tento příspěvek se podává na kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR dle místa bydliště.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.