Jsem ráda, že budu dál žít… Vždyť je mi teprve šedesát

Šest hodin operovali urologové Jiřinu Olmrovou (60 let), když jí při vůbec první operaci tohoto druhu v Nemocnici v Karlových Varech vyjmuli močový měchýř prorostlý velkým nádorem. Rozhovor deníku MfD.

 

Po dvou dnech vstala s bolestmi z postele a říká: „Hlavně jsem ráda, že můžu žít dál.“

– Jak se cítíte?

Mám radost, že budu schopná dál dělat to, co jsem byla zvyklá. Bolesti po operaci byly kruté. Ale všechno se dá vydržet.

– Na co se těšíte domů nejvíc?

Až se budu moci starat o rodinku a o domácí zvířata. A až u nás v Kryrech zase vyběhnu na moji rozhlednu. Jsem zvyklá na kopec chodit každý den.

– Když vám lékaři nádor našli, nezpanikařila jste?

To byl velikánský šok. Bála jsem se. Když mě pak lékaři poslali do Karlových Varů, tady mi všechno vysvětlili. Doktorů jsem se na všechno ptala, možná jsem na ně byla až zlá. Pak ze mě všechno spadlo. Řekla jsem si: Tak a teď budu bojovat a tu mršku ze sebe dostanu. Povedlo se a za to lékařům moc děkuji.

– Jak to myslíte, že jste na ně byla zlá?

Věčně jsem se na něco ptala. Byla jsem zvědavá, co se mnou budou dělat. S doktory v Karlových Varech byla domluva vynikající. Teď už vím, že půjdu domů a že to bude lepší a lepší.

– Jak jste zjistila, že s vámi není něco v pořádku?

Kromě krve, která se mi vloni v říjnu objevila v moči, jsem neměla žádné příznaky, které by svědčily o tom, že by mělo jít o něco vážného. Šla jsem na gynekologii a teď v únoru mě operovali. Prozradili mi, že to bude trochu větší operace, ale řekla jsem: Jděte na to.

– Věděla jste, že je to první operace svého druhu ve Varech?

Nevěděla. Byla jsem ráda, že mě budou operovat a že budu zase zdravá. A že budu dál žít. Je mi teprve šedesát let.

redakčně kráceno, plné znění je v deníku MfD

Mladá fronta DNES http://zpravy.idnes.cz/ mfdnes.asp Zobrazit originální www stránku se zvýrazněnými klíčovými slovy

pozn.red. U takto rozsáhlých operací pacient většinou přichází i o močovod a je mu v průběhu operace vytvořen buď umělý vývod na břišní stěnu (urostomie), kdy pacient trvale nosí „pytlíček“, nebo se provede umělý vývod moče do konečníku a pacient se pak zbavuje moče společně se stolicí.

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.