V mateřských školkách v centru Ostravy budou mít infrasauny

ilustrační foto: Studio CI Art Photl

Centrální městský úřad Moravská Ostrava a Přívoz chce do svých mateřských škol pořídit infrasauny a inhalátory pro zlepšení zdraví dětí.

Právě Ostrava patří k oblastem s nejhorší kvalitou ovzduší v zemi a především na podzim a v zimě bývá ve městě opakovaně překračován limit pro polétavý prach.

Infrasauny a inhalátory by ve školkách měly sloužit jako prevence alergických a respiračních onemocnění. Podle mluvčí radnice Jany Pondělíčkové pravidelné používání infrasauny pomáhá zvyšovat obranyschopnost imunitního systému.

„Nyní infrasaunu využívají pouze dvě školky, do devíti budou infrasauny zakoupeny ještě v letošním roce,“ uvedl místostarosta Dalibor Mouka. Do nového vybavení investuje více než milion korun.

Podle něj i inhalátory už některé mateřské školy mají k dispozici. Jde však především o stolní přístroje. Proto se obvod s ohledem na počet dětí, které budou inhalovat, rozhodl do sedmi mateřinek zakoupit nové profesionální inhalátory pro inhalaci až dvou dětí najednou.

V současnosti se připravuje zadávací řízení pro výběr dodavatele infrasaun, které bude pravděpodobně vyhlášeno v březnu. U inhalátorů provádí obvod průzkum trhu a teprve po něm chce přístroje objednat.

„Poletavý prach poškozuje hlavně kardiovaskulární a plicní systém a dlouhodobý pobyt ve znečištěném prostředí může způsobovat chronickou bronchitidu a chronické plicní choroby. Tento fakt vedení obvodu nedokáže nijak ovlivnit, může však zmírnit dopad znečištěného ovzduší na zdraví dětí alespoň ve vnitřních prostorách mateřských škol,“ vysvětlil hlavní důvody investice Mouka.

Městský obvod je zřizovatelem jedenácti samostatných mateřských škol, další dvě mateřské školy jsou součástí základních škol. Kapacita těchto předškolních zařízení je 1220 dětí.

ilustrační foto: Studio CI Art Photl

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.