Domov seniorů skončil, majitel má problémy se zákonem

O bývalého majitele domova pro seniory v Líchovech na Příbramsku Martina Maťhu se zajímá policie. Podezřívá ho z nedovoleného podnikání, za což muži hrozí až dva roky vězení.

 

Zařízení, které před dvěma lety ostře kritizoval například ombudsman, pravděpodobně nemělo registraci pro poskytování sociálních služeb.

„Zahájili jsme trestní stíhání, avšak Krajské státní zastupitelství v Praze toto usnesení zrušilo a v současné době probíhá prověřování,“ uvedla příbramská státní zástupkyně Daniela Bártíková.

Maťha domov na konci minulého roku uzavřel. Tvrdí, že to bylo „kvůli tlaku některých vlivných lidí“. Dvanáct klientů se podařilo umístit do okolních zařízení a jeho firma je v insolvenci.

Domov se nechvalně zviditelnil tím, že z něj za velké mediální pozornosti odešel herec a mim Jaroslav Čejka.

„Byl k nepoznání, dávali mu sedativa. Chtěli ho dokonce zbavit svéprávnosti. Kdyby nebylo jeho vnučky, z domova by se dostal jen těžko,“ popisuje Čejkův přítel herec Václav Glazar.

Maťha to opakovaně odmítl. „To, že u nás byl pan Čejka, byla životní chyba. Tak to dopadne, když chcete někomu pomoct,“ prohlašoval. Kritikou na adresu domova však před dvěma lety nešetřila ani kancelář ombudsmana.

Seniorům v domově podle ombudsmanovy zprávy podávali svévolně léky a tišící medikamenty bez odborného dohledu, o osmnáct důchodců, z nichž většina trpěla demencí, se staral neodborný personál. Většinu klientů navíc koupali jen čtyřikrát měsíčně, byli neustále pod kamerami a ven se dostali jen v případě, že za nimi přijela návštěva.

FAKTA Co domovu vytýkal ombudsman * zaměstnanci domova nebyli dostatečně proškoleni * pacienti dostávali léky a tišící medikamenty bez odborného dohledu * většinu klientů koupali jen čtyřikrát měsíčně * senioři byli neustále pod kamerami a ven se dostali, jen když za nimi přijela návštěva

Mladá fronta DNES http://zpravy.idnes.cz/ mfdnes.asp

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.