Práci dostala stovka postižených

Šance pro samostatnost. Tak se jmenuje projekt, díky kterému mají v Ostravě šanci získat práci i lidé se zdravotním postižením nebo znevýhodněním.

reportáž České televize

Jejich šance na zaměstnání jsou totiž jinak minimální. Závěrečné shrnutí ukázalo, že projekt byl úspěšný. Přes stovku lidí zaměstnal a někteří v práci zůstanou i potom, co Šance pro samostatnost skončí.

53letý Jiří Krkoška je invalidní důchodce. V minulosti pracoval na manažerské pozici a taky třeba ve zdravotní pojišťovně. Pak ale skončil na úřadu práce. Teď je zaměstnaný ve firmě, kde zpracovává data. I přesto, že s počítačem nikdy předtím nepracoval.

Jiří KRKOŠKA,
Určitě jsem se tam naučil hodně, to samozřejmý, protože pokud člověk nepracuje s počítačem, tak rychle zapomíná a potom když pracuje, tak se taky rychle učí, že. Takže určitě je to přínos.

Spolu s panem Krkoškou získalo práci díky projektu Šance pro samostatnost ještě dalších 104 lidí. Projekt je výhodný i pro zaměstnavatele. Za každého účastníka může totiž dostat finanční odměnu.

Marcel BRABEC, marketingový ředitel GoNET:
Zjistili jsme, že je tady tato možnost a rádi jsme se jí účastnili, protože to nějakým způsobem rozšířilo naše možnosti výběru potenciálních zaměstnanců do naší firmy a tento způsob se nám zdál poměrně výhodný.

Účastníci prošli kromě různých školení taky ergodiagnostikou. Lékař pak sám doporučil, jakou práci by daný uchazeč mohl vykonávat.

Zdeněk STARÝ, místopředseda představenstva, Cofet:
My jsme se zaměstnavateli v kontaktu. Ta zpětná vazba snad až na jeden nebo na dva případy byla vesměs kladná, čili nestalo se nám, že by tam byl někdo, kdo by přestal chodit do práce, kdyby pracovní úkoly neplnil.

Yvona JUNGOVÁ, ředitelka, Úřad práce Ostrava:
Na úřadech práce máme v evidenci velice málo volných pracovních míst. V současné době zaměstnavatelé nejsou povinni hlásit volná pracovní místa a pracovní místa pro osoby se zdravotními handicapy se v naší databázi takřka nevyskytují.

V Moravskoslezském kraji je v současnosti 94 tisíc nezaměstnaných, z toho téměř čtvrtinu tvoří právě zdravotně znevýhodnění. Úřad práce za přispění Evropské unie už teď pro tuto cílovou skupinu chystá další projekt.

Česká televize

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.