Úřad práce už nevyplácí přes sKartu žádné dávky

Úřad práce přestal ve čtvrtek 27. 2. vyplácet přes sKartu všechny dávky ze systému státní sociální podpory a pěstounů.

V praxi to znamená, že od tohoto data je budou lidé dostávat už přímo na svůj účet nebo složenkou. Stejně jako dávky z oblasti hmotné nouze, zaměstnanosti a osob se zdravotním postižením (OZP). Klienti, kteří dosud nenahlásili změnu způsobu výplaty či neaktualizovali adresu, by tak měli učinit co nejdříve.

V průběhu listopadu 2013 odeslal ÚP šesti vlnách celkem 268 503 informativních dopisů, ve kterých vysvětlil držitelům sKarty, jak mají v následujících měsících postupovat a jak bude probíhat postupné zrušení sKarty.

Případnou změnu ve výplatě dávek měli lidé, kteří přes sKartu čerpali dávky (vybírali hotovost v bankomatu nebo platili kartou v obchodech), nahlásit příslušnému kontaktnímu pracovišti ÚP nejpozději do 31. 1. 2014.

Současně měli sdělit tamním zaměstnancům číslo účtu nebo adresu, na kterou chtějí peníze dostávat. O změnu způsobu výplaty požádalo do konce ledna 2014 celkem 25 tisíc klientů.

Ty, kteří sKartu využívali a změnu doposud nenahlásili, kontaktuje Úřad práce průběžně, tedy i v těchto dnech, aby si ověřil jejich aktuální adresu. Pokud se osobní kontakt nepodaří, odešle úřad těmto klientům doporučeně oficiální výzvu.

Jestliže na ní nezareagují ve stanovené lhůtě, tedy do osmi kalendářních dnů ode dne převzetí, zastaví ÚP výplatu dávek. A to na dobu uvedenou v Usnesení v rámci jednotlivých nedořešených případů. Pokud se člověk neozve ani na základě tohoto správního úkonu, může mu ÚP dávku odejmout.

„V případě, že si klient není jistý, zda má ÚP k dispozici jeho aktuální adresu, na kterou by mu měl peníze posílat prostřednictvím poštovní poukázky, může ji zaktualizovat na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce v rámci standardního procesu hlášení změn. V tuto chvíli se jedná ještě přibližně o 1 000 lidí,“ upozorňuje generální ředitelka ÚP Marie Bílková.

Aktuální ukončení výplaty dávek přes sKartu od 27. 2. 2014 se týká oblasti státní sociální podpory (rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné) a dávek pěstounské péče.

Už v lednu proběhla přes sKartu poslední výplata dávek v oblasti zaměstnanosti (podpora v nezaměstnanosti, podpora při rekvalifikaci), OZP (příspěvek na mobilitu, příspěvek na péči) a hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení).

„Důvodem urychlení celého procesu byl fakt, že nové informační systémy nemají aplikaci na tento způsob výplaty dávek. A protože sKarta končí, nebylo efektivní a ani ekonomické programy upravovat,“ vysvětluje Marie Bílková.

Klienti nemusí sKartu vracet. ÚP jí ale doporučuje znehodnotit. V průběhu posledního měsíce přechodného období, tedy v dubnu 2014, si budou moci klienti vybrat zbývající peníze na pobočkách ČS zdarma. Lidé, kteří sKartu nevlastní, budou dávky i nadále pobírat stejným způsobem jako dosud.

V případě osob se zdravotním postižením, kterým slouží speciální sKarta zároveň jako průkaz OZP, je klíčové datum 30. 4. 2014. Bez ohledu na to, jaká je na ní uvedená platnost, k výše uvedenému dni skončí všechny.

Jejich držitelé si tak budou muset na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR zajistit výměnu této speciální sKarty za nový náhradní průkaz OZP.

V případě, že se rozhodnou osobně navštívit kontaktní pracoviště ÚP kvůli oznámení o změně způsobu výplaty dávek, dostanou na místě i nový průkaz OZP, jehož platnost se odvíjí od doby platnosti lékařského posudku, nejdéle však do konce roku 2015. Za vystavení nového dokladu nebudou lidé nic platit.

Tisková zpráva MPSV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.