Na podporu autistů se budovy rozsvítí modře a lidé budou v modrém

Na podporu autistů a jejich rodin se dnes po západu slunce rozsvítí modře Poslanecká sněmovna i řada veřejných budov v celém Česku. Ti, kterým osud lidí s autismem není lhostejný, si vezmou modré oblečení, rodiče mohou obléknout do modrého také děti.

Jako symbol podpory stačí i modrá stužka a doma modře rozsvícená žárovka. Modrá je barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, v níž mají lidé s poruchou autistického spektra největší potíže.

Celorepublikovou kampaň Rozsviťte se modře k dnešnímu Světovému dni zvýšení povědomí o autismu koordinuje Platforma Naděje pro autismus.

Autismem trpí každé sté narozené dítě, na světě žije 70 milionů lidí s autismem, v Česku 100.000. Jde o celoživotní postižení vnímání, představivosti a sociální komunikace. Autisté mohou s vhodnou podporou žít plnohodnotně a obohatit společnost svým jedinečným vnímáním světa.

Postižení není na první pohled patrné, nápadné ale jsou projevy chování, které neinformovaní lidé považují za nevychovanost. Děti s autismem mají problém porozumět běžnému světu, vyjadřování a chování ostatních lidí. Děti s autismem jsou vzdělávány, ale v dospělém věku se jim dostává pomoci jen sporadicky. Dnešek je příležitostí k připomínce, že je potřeba lidem s autismem pomáhat a být s nimi.

Podporu mohou lidé vyjádřit také účastí na některé z kulturních a osvětových akcí, například ve Zlíně od 10:00 do 17:00 se na náměstí Míru koná kulturní program, jímž bude provádět Heidi Janků.

 

 

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.