Lékařka radí cukrovkářům

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos.net

Hostem Českého rozhlasu v Plzni byla doktorka Gabriela Rybářová, zástupkyně primáře interního oddělení v Mulačově nemocnici v Plzni. Hovořila o diabetu a radila posluchačům s jejich zdravotními problémy /ilustrační foto/

A nově se diagnostikuje zhruba 10 tisíc nemocných za rok, což je asi 30 nově diagnostikovaných pacientů denně, a vzrůstá,  jsem se chtěl zeptat, jestli už se to zastavilo …

Gabriela RYBÁŘOVÁ, zástupkyně primáře interního oddělení v Mulačově nemocnici v Plzni:
Ne, ten trend opravdu vzrůstá, vlastně mluví se o epidemii.

Dobrý den, tady je posluchačka z Domažlicka, já jsem se chtěla zeptat, jestli, když jdu k doktoru a vezme mi krev, tak mi zjistí vždycky, že mám přes 8 cukrovku, tak mu říkám, pane doktore, a to mám držet nějakou dietu, ne, ne, vy to máte psychického rázu. Tak si myslím, že to není dobře, protože tuhle se mi udělalo ráno špatně a protože mám ten glukometr po mámě, tak jsem si to změřila a měla jsem 11,3.Gabriela RYBÁŘOVÁ

Tak vy určitě máte cukrovku.

posluchačka:
Ne, nepošle mě nikam, cukrovku nemám, a když tam chci jít sama, tak mě tam prostě nevezmou.

To je mi velice líto, že to máte takhle komplikované, ale pokud máte opakovaně nalačno cukr více jak 8 milimolů na litr, tak opravdu splňuje diagnózu diabetu mellitu

Nemám teda žlučník už od roku 82.

Žlučník nám s cukrovkou opravdu nic neudělá, to funguje jinak, vy byste opravdu měla držet diabetickou dietu a k tomu se určitě ještě dneska dostaneme, co vy sama pro to můžete udělat a vy pro to můžete udělat určitě hodně.

On právě pan doktor říká, že nemůžu držet dietu, když jsem strašně štíhlá. Já mám 46 kilo na 165 centimetrů.

Vy musíte držet dietu, ale dietu takovou, abyste omezovala cukr, ale jedla dostatek …

Vždyť já necukruji vůbec skoro nic …

Dostaneme se k dietě jako k takové a pokud máte tyto hladiny, tak určitě k lékaři.

Dobře, děkuji mnohokrát.

Tak vy jste mluvila, paní doktorko, o tom, jak ta buňka je rezistentní vůči tomu inzulinu, co pro to udělat, aby tak rezistentní nebyla.

Já bych ještě řekla, co to přesně znamená, a ono to vlastně bude i pro posluchačku, která teďka volala, samozřejmě ty rizikové faktory je obezita určitě na prvním místě, ale může mít samozřejmě cukrovku i hubený člověk, může mít i inzulinorezistenci, ale je to méně časté. A u té paní určitě by bylo dobré vyšetřit, jestli nemá nějaký jiný ten typ cukrovky, když je takhle štíhlá, tam třeba může být opravdu i špatně fungující slinivka, těch příčin může být mnoho. A co je hrozně nebezpečné, ta vysoká hladina cukru, ta prostě v krvi být vysoká nemá, protože cukr je toxický. Cukr prostě umí ničit cévy a nervy a z toho jsou komplikace cukrovky a proto je cukrovka tak nebezpečná. Mě v daným okamžiku nemusí vůbec nic bolet, mně nic není, když najdou paní hladinu 8 cukru, tak opravdu jí nemusí být vůbec nic, ale ten cukr ničí tělo. A my můžeme udělat hlavně to, že zlepšíme náš stravovací režim, to znamená, že tomu tělo nebudeme dávat takové salvy cukru, proto je důležitý jíst po malých dávkách 5-krát denně a hlídat si obsahy sacharidů v jídle, to by bylo na celý jeden pořad. A důležitý je třeba pohyb, neskutečně moc, protože ty svalové buňky, kterých máme nejvíc, když se hýbají aerobně, tak se zlepšuje právě  …

posluchačka: Dobrý den. Já bych prosila vysvětlit od paní doktorky poruchu metabolismu cukru, prostě nevím, nevím si s tím rady, co to znamená.Kolik vám je let, můžu se zeptat?

83.

Jo, vysokého věku. Porucha metabolismu tuku. Ona vlastně ta cukrovka jako taková je porucha metabolismu nejenom cukru, ale když ty buňky nefungují správně, tak je tam porucha i metabolismu tuku, můžete mít buď jedno nebo druhé nebo nejčastěji obojí. Ve své podstatě je to samé, co se děje s tím cukrem, tak se děje s těmi tuky. Vy nedokážete tak odbourat, abyste měla správnou hladinu tuků  a  ty tuky jiným způsobem, než cukr, ničí cévní systém a zvyšujete si tak riziko těch kardiovaskulárních chorob jako je infarkt, mrtvice a podobně. Jediný, co vy s tím můžete dělat, je opravdu ve vašem vysokém věku už máte samozřejmě omezené možnosti pohybu a podobně, ale je racionální snažit se omezovat živočišné tuky, jíst správné rostlinné tuky a denně se procházet a nestresovat se.

posluchačka:
Tak já moc děkuji.

tady byl telefonát z Prahy od posluchačky, manžel ve věku 85 let této posluchačky bere třikrát denně inzulín, nějaký jeden typ, večer ještě druhý typ. Má třeba po jídle 11 milimolů a po ránu 6. Je to dobře nebo špatně?Tak. tady už se dostáváme k tomu , jak ten diabetik by se měl chovat, aby měl takzvanou kompenzovanou cukrovku, aby nebyly vysoké výstupy toho cukru, a pokud je pánovi 85 let a má nalačno 6 milimolů, tak to je dobrá kompenzace a po jídle, pokud se dostane na těch 11, do 10, tak je to opravdu v tomto věku výborná kompenzace.  A v tomto vysokém věku si myslím, že u pána je to opravdu dobře nastavený, že má správný režim, musí dodržovat prostě to, že se musí před inzulinem vždycky najíst, musí mít ta jídla podobnou skladbu, podobný počet sacharidů, ta cukrovka je v tomto opravdu ošklivá choroba.

moderátor:
Děkuji za odpověď. Je tady spousta SMSek: „Dobrý den, mám cukrovku 26 let, léčím se na vysoký tlak, pan doktor změnil léky a otekly mi nohy. Může to být změnou toho léku.“ Děkuje za odpověď posluchačka z Karlových Varů.

Určitě může být změnou léků otoky nohou, ale je pravda, že cukrovka nám dělá poruchu prokrvení  nohou nebo třeba ledvin, prostě těch jemných cév a může docházet vlastně k těm otokům i z důvodu  postižení těch cév cukrovkou, ale pokud to nastalo po změně léčby, tak určitě je možné, že se to může ještě spravit.

Další SMSka: „Dobrý den, prosím o vysvětlení, mám diabetes druhého stupně a ráno se probouzím vždy propocená. Může to dělat diabetes? Dříve jsem to neměla.“ Děkuje Marie.

… někdy už lidé přicházejí s tím, že se cítí unavení, že mají často žízeň, že hodně močí, že je to budí v noci, to je právě to, že vylučují cukr už močí, která vlastně s sebou táhne vodu, takže opravdu hodně moči, musí hodně pít, tak to je takový příznak, který někdy někoho přivede k lékaři, ale někdo klidně vypije 4, 5, 6 litrů za den ani si toho nevšimne a příznaky žádné nemá. A v tento okamžik toho člověka, pacienta přesvědčit, aby s tím něco dělal, je náročné, ale pokud nezačne, jsem přesvědčena o tom, a nejenom já, že pokud pacient nezačne něco dělat sám, tak nelze ukorigovat cukrovku.

moderátor:
S tím pocením.

Teď pocení, ten cukr je toxický pro nervy a pro cévy. On se váže na bílkovinu, na stěnu těch cév nebo na stěnu nervů a dochází právě k těm komplikacím a může dojít i k tomu, že dochází k porušení těch autonomních nervů, těch, které vůlí neovládáme a opravdu, pokud mají po dlouhou dobu cukrovku, tak ti lidi třeba špatně tráví, mohou se takhle zvláštně neregulovatelně potit, protože nefunguje ten autonomní nervový systém, je postižený tou cukrovkou, takže to může být tím.

Dobře. Děkuji. „Dobrý den, je mi 54 let, jedenkrát denně vdechuji kionu,“ jestli to čtu dobře nebo …

Ona, to je lék na dýchací cesty.

moderátor:
Ano, je možné, že by tyto kortikoidy mohly zavinit vznik cukrovky?

To je velmi málo pravděpodobné, proto máme ty inhalační formy, aby to lidi nemuseli polykat, aby nedocházelo k vyčerpání té slinivky díky těm glukokortikoidům.

moderátor:
„Jsem 63-letá diabetička na inzulinu, prosím, jakou bych měla mít ideální glykémii nalačno, jednu hodinu po jídle, dvě hodiny po jídle a ještě prosím o dlouhý cukr. V jakých mezích?“ Ptá se Eva.

Tak určitě tabulky najdete na Internetu, ale stručně řečeno, pokud chcete mít výbornou nebo uspokojivou, tak je to opravdu do 7 ta lačná, do 6 je ta výborná, to znamená, ráno když vstanete a změříte se, tak do 7 milimolů je uspokojivá kompenzace. A pokud to chcete mít po jídle, dneska už se neměří po hodině, měří se po dvou hodinách a hladina cukru by měla být při té výborné kompenzaci do 7,5 a při uspokojivé do 9. Pokud je to aktivní, mladá paní. U těch starších jsme benevolentnější z důvodu té nízké hladiny cukru. bych jenom vysvětlila pro ty, kteří to neznají, my můžeme sledovat hladinu cukru, jak vypadala za posledních 6 až 8 týdnů právě proto, že ten cukr se váže na ty bílkoviny a my tomu říkáme takzvaný glykovaný hemoglobín. Dlouhý cukr tomu říkají naši pacienti. A ten by měl být u těch nejlepších, do těch 5 do 50 podle toho, kterou používáme tu klasifikaci. A do 6 je uspokojivá kompenzace.

A tečka v podobě dotazu Renaty. „Dobrý den, denně potřebuji 50 až 100 gramů mléčné čokolády, je to droga, mám podváhu, může mi časem hrozit cukrovka?“

To by bylo na větší rozbor, otázka je, které čokolády, jak moc je sladká, protože máme čokolády kvalitní, kde máme málo cukru, dostatek rostlinných tuků, hodně kakaa, kakaového prášku a tam bych viděla, že je to úplně ideální, protože to je antioxidant a umí to hrozně moc dobrých věcí. Pokud si dává slečna nebo paní nekvalitní čokoládu, kde je jenom cukr, tak to bych snad, ať se naučí na lepší drogu, samozřejmě, pokud se hýbe, nemá nikoho v rodině jako s rizikem genetickým, a je hubená a aktivní a vysportuje ten cukr, který spotřebuje, tak bych se nebála.

 mockrát díky a večer na slyšenou.zkrácený přepis pořadu ČRo- Plzeň invArena

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos.net

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.