Interaktivní výstava Naše cesta: bez poučování, hlavně prožitky

Na unikátní výstavě Naše cesta si lidé vyzkoušejí život tělesně, zrakově a také sluchově postižených. A zjistí, že poučit se je možné i hravě a velmi zábavně. Výstava běží na brněnském Výstavišti od včerejška a potrvá do konce června.

Jak hrají pexeso nevidomí? Jak se hudba tlumočí do znakové řeči? Dá se hrát basketbal z vozíku? Dokážou lidé s postižením zraku například rozlišit barevné a bílé prádlo předtím, než ho vloží do pračky? Nebo poznat, že voda, kterou lijí do sklenice, už je téměř po okraj?

Ano, je to možné. Díky různým pomůckám, které lidem s tělesným, zrakovým nebo sluchovým postižením usnadňují život v činnostech, jež jsou pro jiného v podstatě automatickou banalitou. Ten si také takové pomůcky sotva dovede představit, protože o jejich existenci ani nic netuší.

Hlavně nepodceňovat, neodstrkovat ani nelitovat

To se teď může změnit. V pavilonu H brněnského výstaviště totiž včera začala výstava Naše cesta, výstava, která nemá obdoby. Respektive její první ročník se loni uskutečnil v Praze a měl obrovský úspěch.
Není to totiž výstava, na které chodíte a na nic nesmíte sáhnout. Naopak. Tady si vše musíte vyzkoušet. Je to svět zážitků pro malé i velké a smyslem je pochopit, jak žijí zdravotně postižení lidé a že není důvod, aby byli podceňováni, odstrkováni, nebo dokonce litováni.

„Nebudeme na výstavě mentorovat, dojímat ani děsit. Ale zcela záměrně budeme děti i dospělé přímo zapojovat do konkrétních situací ze života člověka se zdravotním postižením,“ říká projektová manažerka Slávka Hocká z Nadace Sirius, která výstavu v rámci projektu chodicilide.cz pořádá.

Smyslem výstavy Naše cesta je prolomit bariéry, které mezi většinovou společností a lidmi se zrakovým, sluchovým či tělesným postižením staví nevědomost, neznalost nebo nepochopení. „Při troše snahy, porozumění a účelné pomoci mohou být i lidé s postižením běžnou součástí pomoci. Dokonce se od nich můžeme lecčemu přiučit,“ dodává Slávka Hocká.

A tak si návštěvníci brněnského výstaviště budou moci na ploše 1 200 m2 osobně prožít třeba manipulaci s ortopedickým vozíkem v prostředí nádraží a na běžné ulici, vyzkoušet si, jaké to je, orientovat se na náměstí bez kontroly zrakem, nebo zažít pocity člověka v hotelu, který neslyší zvuky kolem sebe.

Ve speciálním bytě budou na běžných každodenních činnostech k vyzkoušení i různé nástroje, pomůcky a postupy. Návštěvníci dostanou možnost pobavit se při speciálních sportech a hrách, které lidem s postižením obohacují život.
A přijdou také víkendové bonusy v podobě zajímavého doprovodného programu: budou se konat sportovní, výtvarné nebo divadelní dílny a těšit se můžete na různá zajímavá setkání.

Na nesdělitelné funguje zážitek

Výstava je otevřená denně, do 15 hodin pro školy a pak další dvě hodiny pro veřejnost. O víkendu se začíná už v devět hodin a zavírá se úderem 17. Vstup je zdarma.
Výstava Naše cesta navazuje na loňskou pražskou výstavu Moje cesta, která byla velice úspěšná. Přišlo 7 300 lidí, z toho přes 3 300 dětí. Letošní výstava bude proto vycházet z toho, co se ukázalo jako nejúčinnější – z vlastního zážitku.

„Vlastně slovo výstava je trochu zavádějící. Letos jde přímo o model normálního světa, plný aktivit a zážitků. Informace o životě se zdravotním postižením, o tom, jak se chovat, jak úspěšně komunikovat a jak účinně pomáhat, se budou návštěvníci dozvídat přímo v akci, na stanovištích, která imitují situace z běžného života,“ říká Slávka Hocká.

Personál výstavy tvoří většinou ti nejpovolanější – lidé, kteří se zdravotním postižením žijí, studují a pracují.

FAKTA Interaktivní výstava pro děti i dospělé

Kde: Výstaviště Brno, pavilon H Kdy: 1. 5.–30. 6. 2014 (11. a 12. 6. zavřeno) Pro veřejnost: pondělí až pátek: 15–17 hodin sobota a neděle: 9–17 hodin Vstup zdarma, bez rezervace

Mladá fronta Dnes

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.