Invalidé budují svoji síť prodejen

Družstvo invalidů Ergotep z Proseče na Chrudimsku postupně v Česku buduje síť prodejních center výrobce kuchyňských potřeb Tescoma, které zaměstnávají téměř výhradně lidi se zdravotním omezením.

Dosud jich vzniklo deset, letos mají přibýt čtyři další v Karlových Varech, České Třebové na Orlickoústecku, Proseči a v Brně. Prodejny družstvo provozuje na principu franchisingu, tedy vlastními silami, ale pod značkou a podle know-how dodavatelské firmy.

„Stát finančně podporuje vznik nových pracovních míst a také dorovnává nižší výkonnost zdravotně postižených lidí. Projekt by bez těchto podpor nebyl schopen existence, ale má hodně blízko k samofinancování. Je to určité unikum v sociálním podnikání, protože v ostatních projektech je velký podíl státních peněz,“ uvedl předseda družstva Petr Herynek.
Roční obrat prodejní sítě vloni dosáhl 45 milionů korun. Na ročním obratu celého družstva Ergotep, který činí zhruba 150 milionů korun, se státní dotace podílejí necelými pěti procenty. Podle Herynka není v sociálních podnicích neobvyklý podíl státních příspěvků i 60 procent.
Prodejní centra zaměstnávají 90 lidí, z toho je 86 se zdravotním postižením. Při vyhledávání pracovníků družstvo spolupracuje s úřady práce. Vše je centrálně řízeno z Proseče, i když v krajích působí regionální manažeři. Do roku 2017 chce mít Ergotep 35 prodejen. „Veřejnost na náš nápad reaguje velmi dobře, lidé se o něj velmi často zajímají a ptají se na něj. Zákazníci vidí, kdo je obsluhuje, na personálu je postižení patrné,“ řekl Herynek.
Družstvo pro Tescomu zajišťuje také internetový obchod, a to nejen v Česku, ale i v Polsku, plánuje i Německo.

Mladá fronta DNES

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.