Šťastný konec: dárci mladé ženě věnovali vůz i splatili její dluh

auto pro invalidy

Zloděj připravil Andreu Třískovou o vůz, kterým vozila postiženého syna k lékaři. Koupila ho díky dotaci, kterou chtěl stát po krádeži vrátit. Mladá žena byla zoufalá, díky dobrým lidem už ale má opět čím jezdit i z čeho uhradit potřebnou částku.

TEPLICE Ještě před pár dny byla Andrea Třísková z Teplic na dně. Zloděj jí ukradl auto, kterým vozila postiženého syna k lékaři, a navíc stát nařídil, že musí vrátit dotaci 180 tisíc, kterou na nákup vozu dostala. Příběh má ale šťastný konec. Jeden z autobazarů jí nedávno věnoval vůz – a teď se našel štědrý dárce, který zaplatil i dlužnou sumu.

„Chtěla bych všem moc poděkovat. Jsem strašně ráda, že už to celé máme za sebou,“ oddechla si šťastně Třísková.
Její příběh začal loni v srpnu, kdy jí stát schválil dotaci 180 tisíc korun a ona koupila Seat Alhambra. Jenže auto měla pouhé dva týdny, než jí ho zloděj ukradl. Pojištěné proti krádeži nebylo.
Ministerstvo práce a sociálních věcí bylo nemilosrdné: Třísková má dotaci vrátit, protože podle pravidel auto přestalo sloužit účelu, pro který byly peníze vyplaceny, tedy pro převoz handicapovanému šestiletého chlapce postiženého dětskou mozkovou obrnou.

Z původní sumy ministerstvo letos v březnu odečetlo jen 887 korun za dva týdny, kdy žena auto měla. Zbytek částky měla zaplatit do 30 dnů. Třísková se odvolala a podala žádost o prominutí povinnosti vrátit dotaci.
„Na úřadu práce mi rovnou řekli, ať s odpuštěním moc nepočítám,“ vzpomíná. Ministerstvo totiž s udílením „milostí“ velmi šetří.

Třísková zatím zřídila účet, kam případní dárci mohli posílat peníze, které by jí z nelehké situace pomohly. Zvedla se vlna solidarity, redakci MF DNES se ozvaly desítky lidí ochotných přispět. Na účtu se sešlo 62 100 korun.
Její obavy, jak se ministerstvo postaví k žádosti o odpuštění povinnosti vrátit peníze, se vyplnily před pár dny, když resort na její prosbu odpověděl odmítnutím. Naštěstí ji ale kontaktoval podnikatel Martin Jebas z Prahy.
„Když jsem si její příběh přečetl na iDNES.cz, rozhodl jsem se jí poslat peníze. Jí to pomůže, mně udělá radost. Našel jsem ji na Facebooku a pak jsme si vyměnili pár e-mailů,“ prozradil včera MF DNES.
Osobně se spolu nesetkali. V jednom z e-mailů mu Třísková poslala číslo účtu, na který jí Jebas poslal peníze, jež scházely k sumě, kterou už poslali jiní dárci. O své pomoci moc mluvit nechce. „Ani nevím, kolik to bylo,“ sdělil. „Přesně 116 900 korun,“ upřesnila Třísková.

Cení si i pomoci jednoho z teplických autobazarů, který jí daroval Renault Mégane Combi a zaplatil i přepis. Vše se vyřídilo během dvou hodin. „Bylo nám jí líto, mám stejně starého vnuka, tak jsem to vnímal citlivě. Navíc se stát zachoval nespravedlivě,“ uvedl majitel autobazaru Václav Jelínek. „Nové auto už máme pojištěné proti krádeži,“ ujišťuje závěrem Třísková.
– Mladá fronta DNES

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.