NP Šumava připravuje pro vozíčkáře první výlety na skútru

Vozíčkáři si mohou prohlédnout šumavskou přírodu i z míst, která jsou pro ně zatím těžko dostupná. Správa Národního parku Šumava připravuje na červen pro handicapované turisty výlety s doprovodem na skútru. První okružní trasy uspořádá kolem Stožce na Prachaticku a Rokyty na Klatovsku. 

„Je to vynikající nápad předchozího vedení, který chci určitě podporovat a dále rozvíjet,“ uvedl současný ředitel parku Pavel Hubený. Vozíčkáři budou moci poprvé vyrazit do terénu na skútru 4. června ve Stožci a o den později v Rokytě. Pokud budou volné kapacity, mohou neobsazená místa zaujmout lidé starší 65 let.

„Pojedeme z Rokyty na Šumavské pláně, údolím Roklanského potoka nebo podél 200 let starého Vchynicko-Tetovského kanálu k Hauswaldské kapli. Ze Stožce si vyjedeme přes Stožecká luka a osadu Dobrá k Vltavskému luhu nebo k historickému Schwarzenberskému kanálu a revitalizovanému korytu potoka Hučina,“ popisuje Lenka Dvořáková, která má program na starosti.

Výlety na skútru s doprovodem jsou součástí projektu memoranda národního parku s Národní radou osob se zdravotním postiženým (NRZP). Vedení těchto organizací ho podepsalo loni. Projekt by měl Šumavu více otevřít zdravotně postiženým lidem.

„Šumava je místo opravdu pro každého a handicap nemusí být překážkou při poznávání jejích krás. Na konceptu jsem začal pracovat již v roce 2009, kdy jsem pro ministerstvo životního prostředí vytvořil manuál, jak s touto návštěvnickou skupinou pracovat ve všech Národních parcích v Česku,“ uvedl spoluautor projektu a minulý ředitel NP Šumava Jiří Mánek.

Tělesně postižení se nedávno ohradili proti pasáži v připomínkách k plánu péče šumavského národního parku, kde byli handicapovaní nazýváni mrzáčky. Od autora požadují omluvu a vysvětlení. Plán připravilo vedení parku v čele s Mánkem. Strategický dokument bude platit tři roky.

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.