Ne úplatek, ale vydírání. Drábkův exnáměstek Šiška dostal šest let

Vladimír Šiška

Padl jeden z nejpřísnějších trestů v korupční kauze v nejvyšších patrech politiky. Bývalý náměstek exministra práce Drábka Vladimír Šiška (foto) má jít za mříže na šest let, bývalý šéf IT odboru na pět.

Korupční skandál, který stál politickou kariéru tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), vyvrcholil včera odsouzením dvou jeho podřízených k vysokým trestům.

Exnáměstek ministra Vladimír Šiška dostal šest let vězení, bývalý šéf IT odboru ministerstva Milan Hojer o rok nižší trest. Oba se odvolali. Případem se proto bude zabývat Vrchní soud v Praze. Exministr Drábek se zatím vězení bát nemusí, v kauze nebyl obviněn.

Podle obžaloby muži nabídli firmě OKsystem zakázku v hodnotě nejméně sto milionů korun výměnou za to, že firma v jiné věci stáhne svou stížnost na ministerstvo u antimonopolního úřadu. Obžaloba v tom spatřovala podplácení a zneužití pravomoci, soudce však trestný čin překvalifikoval na vydírání.

Předseda senátu ve stručném odůvodnění uvedl, že o vině obžalovaných nebylo pochyb.

„Obžalovaný Šiška byl ve výrazně vyšším postavení, a jeho jednání tak vykazuje vyšší společenskou škodlivost. Měl pravomoc rozhodnout o osudu firmy OKsystem,“ vysvětlil soudce Petr Novák, proč exnáměstek dostal přísnější postih. Oba muži si trest mají odpykat ve věznici s ostrahou.

Šiška s Hojerem od počátku popírali tvrzení, že firmě OKsystem nabídli úplatek. „Nesouhlasím, že bych měl někoho uplácet. Nesouhlasím s tím, že bych zneužil pravomoci. Žádný trestný čin jsem nespáchal,“ prohlásil letos v dubnu Šiška.

Odposlechy, které soud nechal přehrát, však naznačují, že se o jiné zakázce s firmou bavil.

Záznamy nahrál spolumajitel OKsystemu Martin Procházka ve spolupráci s policií. Týkají se většinou schůzek se šéfem IT odboru Hojerem, ale na schůzce 5. září 2012 byl i náměstek Šiška.

„Já jsem vám řekl, v okamžiku, kdy mám partnera, tak se můžeme bavit,“ uvedl tehdy. Partnerem se OKsystem měl stát, pokud stáhne své podání na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Softwarová společnost OKsystem pro Ministerstvo práce dlouhodobě zajišťovala čtyři rozsáhlé informační systémy.

Ministerstvo se však v roce 2011 bez vypsání výběrového řízení dohodlo s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions. OKsystem v tom spatřoval rozpor se zákonem o veřejných zakázkách, a proto se obrátil na úřad.

Obžaloba tvrdí, že Šiška s Hojerem následně pod podmínkou toho, že firma své podání stáhne, slíbili jednateli OKsystemu jinou veřejnou zakázku. Jednatel však jejich postup ohlásil na policii.

Kvůli dohodě s Fujitsu čelí Šiška dalšímu obvinění. Policie ho navíc stíhá pro údajný nezákonný pokus přidělit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM. Dozorující žalobce Zdeněk Matula sdělil, že oba případy jsou stále ve fázi vyšetřování.

Mladá fronta Dnes    http://www.idnes.cz

Hana Válková, s využitím ČTK

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.