Nemoc dcery zvládám, ale síly mi ubývají

vozíčkářka

Už si sama neuvaří, nedojde nakoupit, nepřejde přes ulici. Neudrží ani tužku. Moje osmadvacetiletá dcera Monika má roztroušenou sklerózu. Eresku, jak říká. /ilustrační foto/

Ještě před třemi lety netušila, co tato nemoc vlastně je. Byla zdravá, sportovala, ostatně vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu a po škole pracovala ve sportovním marketingu.
Nemoc se poprvé ohlásila v dubnu 2010.

Najednou začala špatně vidět a stěžovala si na tlak za levým okem, který se při pohybu zhoršoval. Jeli jsme na víkend a Monika ještě řídila, v pondělí šla na oční a paní doktorka jí napsala doporučení na další vyšetření.

Poslali ji na CT a lékařka jí bez mrknutí oka oznámila: „Necháme si vás tady, máte nádor na mozku, ale nebojte se, za týden neumřete. A někomu si zavolejte!“

Jen díky tomu, že je Monika silná osobnost, se po takové zprávě a „citlivém“ přístupu lékařky na místě nesesypala. Zavolala mi do práce, hned jsem přijela, jely jsme spolu domů pro věci a zase zpátky do nemocnice.

Ještě týž večer šla na magnetickou rezonanci. Nikdo ji neinformoval, co ji čeká, takže byla při vyšetření pořádně vyděšená.

A následující den se dozvěděla pravdu.

Přišla za ní lékařka a povídá: „Víte, co to je roztroušená skleróza? Tak tuhle nemoc máte.“
V první chvíli to byla pro Moniku i pro mě útěcha, pozitivní zpráva. Nemá nádor na mozku, to je přece skvělé!

Jenže pak jsme si přečetly, že roztroušená skleróza je neurologické onemocnění zasahující takzvanou bílou hmotu mozku, kudy vedou povely ke svalům a nervové vzruchy ze smyslových orgánů. Nervová vlákna jsou obalena myelinovými pochvami, které je izolují a chrání. Při této nemoci dochází k jejich zánětu a rozpadu a někdy i k poškození samotných nervů. Postupně se mohou objevovat stále nová postižená místa.

U Moniky choroba postupovala s děsivou rychlostí. Přicházely další záchvaty, ataky. Při jídle jí vypadl příbor z ruky, nemohla si zavázat tkaničky od bot…

Začátky byly hrozné, objevila se i dočasná inkontinence. Dcera ještě chodila do práce a já ji doprovázela. Koupila si i hůl, aby lidi pochopili, že není v pořádku, že se nemotá z opilosti nebo po požití nějaké drogy.
Během půl roku prožila čtyři ataky – ta poslední ji zastihla při chůzi. Naštěstí jsme šly spolu. Zastavila se a najednou nemohla udělat ani krok! Ostatně bez pomoci už cestovat vůbec nemůže a i při chůzi po bytě se musí přidržovat nábytku.

Je to hrozně statečná holka, absolvovala už všechny možné léčby, dokonce složité čištění krve, které však nepřineslo žádné výsledky. I o průkazku ZTP musela bojovat! Zatímco já potají pláču, Monika se usmívá a věří, že se nemoc podaří alespoň zastavit. Kéž by to tak bylo!

Pro matku je hrozné sledovat, jak jí dítě schází před očima, jak se z krásné zdravé dívky stává nemocný člověk závislý na pomoci druhých.

Dcera chodí na skupinovou terapii a vypráví mi o lidech, kteří jsou na tom lépe než ona, ale pláčou, protože se bojí v zaměstnání přiznat své onemocnění, aby o práci nepřišli. Monika nebrečí, jenže mně už docházejí síly, abych mohla předstírat naději. Mám strach, že přežiju své dítě.
A přitom bych měla být statečnější než ona, být pro ni oporou. Zatím je to spíš obráceně. Alžběta *

CELEBRITY

– Se stejnou diagnózou bojuje JANA BREJCHOVÁ. V roce 2009 to sama přiznala médiím. Zdravotní stav se jí rapidně zhoršil po smrti partnera Jiřího Zahajského. Herečce přestala sloužit paměť, a proto se musela postupně vzdát kariéry. „Odmítla jsem seriál, protože bych se to nestihla naučit, dali mi moc obrazů,“ vysvětlovala. „Film už točit také nebudu. Je to smutné,
ale už jsem se s tím smířila,“ dodala.

– Herec, komik a dabér VLASTIMIL BEDRNA byl diváky milován především jako hlas Homera Simpsona ze seriálu Simpsonovi.
Když najednou došlo na k výměně dabéra, byla to výměn malá televizní revoluce. tele Fanoušci nemohli pochopit, Fanouš proč “ svou“ postavu opustil. On ale nemohl opusti jinak. Za jeho rozhodnutím stála roztroušená skleróza, která ho v roce 2006 upoutala na invalidní vozík. „Už si moc věcí v nepamatuju, nemohl n bych v dabování b pokračovat,“ svěřil se tehdy smutně médiím.

– „Nemoc se projevila ve vazbě,“ říká osudem zkoušená herečka REGINA RÁZLOVÁ, která trpí „ereskou“.
„Nechtěli mi dávat předepsané léky, nemohla jsem se k nim dostat,“ dodávala ke svému rapidně zhoršenému stavu po propuštění z vězení. Dnes je její zdraví stabilizováno a znovu se pustila do natáčení (mj. film Modelky s.r.o. a seriál Případy 1. oddělení).

http://www.kvety.cz/

(Visited 27 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.