Sociální pracovníci chtějí zvýšit mzdy

Lidé, kteří se starají o postižené, staré a často velmi nemocné občany, tedy zaměstnanci v sociálních službách, nejsou dostatečně finančně oceněni.
Opakovaně to včera zaznělo na semináři, který se konal v poslanecké sněmovně ČR.

Jde o jeden z největších paradoxů naší společnosti. V ČR se prodlužuje věk dožití, ale stejným tempem se neprodlužuje věk dožití ve zdraví, třeba jen pacientů s Alzheimerovou chorobou ročně přibývá kolem 20 tisíc.

Narůstá počet starých a velmi nemocných lidí, odkázaných na sociální péči, péči stále rozsáhlejší a náročnější. Přitom zařízení sociální péče se každoročně potýkají s nedostatkem peněz i na svůj základní provoz, což vede k propouštění často nejkvalifikovanějších, čili »nejdražších« zaměstnanců.

Zaměstnanci sociálních služeb, jejichž práce je psychicky i fyzicky vyčerpávající, patří mezi nejhůře odměňované zaměstnance v ČR.

»Platy v této oblasti se dlouho nevalorizovaly. Práce lidí v sociálních službách je velmi náročná a zaslouží si ocenění. Nikdy nevíme, kdy budeme tyto služby potřebovat, a pokud ano, budeme chtít kvalitní péči, obětavé a usměvavé pracovníky, kteří musí být často i psychology…A finanční ohodnocení motivuje, na to bychom neměli zapomínat,« reagovala poslankyně Alena Nohavová (KSČM), která se semináře zúčastnila.

»Platy v sociálních službách jsou v současnosti o 7121 Kč pod průměrným platem v ČR,« řekla na tiskové konferenci poslankyně Jana Hnyková (Úsvit). »V roce 2013 dosahovaly v průměru 18 819 Kč,« uvedla.

»Náš odborový svaz se snaží prosadit zvýšení odměny za práci zaměstnanců pečujících o jiné. Finanční podhodnocení zaměstnanců v přímé péči o jiné je obrovské. Jejich průměrný plat se pohyboval loni kolem 16 827 Kč,« informovala novináře předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

»Pokud bychom chtěli zaměstnancům v sociálních službách výrazně pomoci a chtěli bychom, aby dostali v průměru o 750 Kč měsíčně více, je na to třeba dvou miliard,« uvedla. Je ráda, že zvýšení odměn podporují i zaměstnavatelé.

Haló noviny

(Visited 7 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.