Sociálně hendikepovaní nechtějí pracovat

ilustrační foto: Dmitri MIkitenko / Photoxpress

Řada českých firem má problémy sehnat zaměstnance, a to navzdory vysoké nezaměstnanosti. I v Ústeckém kraji, v regionu s největším podílem lidí bez práce, chce pracovat jen každý třetí, odhaduje úřad práce. reportáž ČT

Nástupní plat pro dělníka 11 tisíc měsíčně, po zapracování další 4 tisíce a k tomu benefity, to všechno v regionu, kde je nejvíc lidí bez práce. Přesto tahle firma ze Šluknova shání lidi častokrát marně. A tak si najala cizince.

Maclej PASLECZNIK, ředitel továrny, Plaston ČR Šluknov:
Jsou to české firmy, které pro nás hledají lidi, a paradox je takový, že ty firmy nám najdou lidi hlavně v Polsku a na Slovensku.

Robert GWLAZDA, polský dělník:
Já v Polsku nemám práci. A to se žije těžko. Nemáme takový sociální systém, tak se nám vyplatí jezdit sem.

Podle vedení firmy není problém ani v pracovním tempu, zkrátka tu není dost lidí zvyklých pracovat.

Jiří HOVORKA, vedoucí provozu, Plaston ČR Šluknov:
Jsou tady bohužel lidi, kteří nejsou zvyklí pracovat v nějakém tempu a v opakujících se cyklech.

Podobnou zkušenost teď udělal i stát, když chtěly Lesy České republiky najmout dělníky na sázení nových stromů, na úřadech práce jich sehnaly jenom pár.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/:
Ukazuje se, že je tu problém během měsíce přijmout pouhopouhých 40 zaměstnanců.

Jaroslav KUNC, vedoucí oddělení zaměstnanosti, Úřad práce:
Řekněme, chce pracovat, nebo může pracovat, bez nějakých handicapů 30 procent uchazečů, kteří bych řek, jsou bez větších problémů umistitelní.

Podle lidí z firem jde o hlubší problém, český sociální systém je proti platům prostě příliš štědrý. U nás doma bychom totiž na podpoře umřeli hlady, říkají polští a slovenští gastarbajtři. Jan Beránek, Česká televize, severní Čechy.

Hostem Událostí v regionech je náměstek plzeňského hejtmana Ivo Grüner. Dobrý večer, pane náměstku. Váš region prý bude do budoucna potřebovat zaměstnat víc cizinců. Proč?

Ivo GRÜNER, náměstek plzeňského hejtmana /ČSSD/:
Tak, my vnímáme tu nabídku, která přišla ze strany různých firem tak, že potřebujeme technicky zdatné kádry a bohužel nedokážeme v krátkém čase vychovat.

Jakým způsobem jsou cizinci do firem vybíráni? Přes úřad práce nebo pracovní agentury?

GRÜNER,
Tak, podle toho, co vnímáme cizinci. Pokud to jsou cizinci mimo Evropskou unii, tak samozřejmě těch je v Plzeňském kraji jenom 500. My to spíš směřujeme na naše kolegy z okolních zemí, Slováky, především Poláky a především na technicky zdatné mladé lidi, které bysme rádi uplatnili v Plzeňském kraji.

A jaká je zkušenost u vás v regionu? Také platí, že Češi na hůře placená místa nechtějí nastoupit?

GRÜNER,
Víte, Plzeňský kraj má jednu velkou výhodu a to že nezaměstnanost v plzeňském kraji je jenom 5,6 %. To znamená za Prahou nejnižší. My máme velkou výhodu, že zde máme blízko Bavorsko a pro nás tento partner je velice zásadní a proto zde nemáme takový problém s nezaměstnaností. Na druhou stranu budou nám chybět do budoucna technické kádry a proto to vnímáme a snažíme se sehnat, kde se dá.

reportáž ČT

ilustrační foto: Dmitri MIkitenko / Photoxpress

(Visited 39 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.