Okamura: Politici stále jen jezdí do předražených ubytoven, ale nic nedělají

Tomio OKAMURA, předseda hnutí Úsvit kritizuje neustálé a bezvýsledné návštěvy politiků v sociálních ubytovnách. Podle něj měli už dávno jednat a zakročit. Také se mu nelíbí, že sociální demokraté zamítli jejich novelu zákona, která měla situaci řešit.    Radiožurnál – reportáž

Šváby, plíseň, nefunkční vodovod, takové je bydlení na jedné z největších karlínských ubytoven Předvoj. Měsíční nájem se tu pohybuje mezi 5 až 8 tisíci korun na osobu a platí se za něj sociálními dávkami. Ubytovnu navštívila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Paní ministryně, změnilo se něco od vaší dubnové návštěvy té ubytovny, vy jste tam nebyla dnes poprvé. Nějaké změny jste pozorovala?

Michaela MARKSOVÁ :
Tam se domnívám se nezměnilo nic, my jsme tam diskutovali o různých podmínkách, jak to nastavit.

Vy jste se vyjádřil v tom smyslu, že návštěvy ministrů v sociálně vyloučených oblastech jsou fraška, proč myslíte?

Tomio OKAMURA, předseda hnutí /Úsvit/:
Tak ten zákon o hmotné nouzi, kdy se zneužívají dávky v hmotné nouzi, ten tady platí už od roku 2006, paní redaktorko, 8 let se tady zneužívají dávky a podle veřejných údajů ministerstva práce a sociálních věcí pouze v roce 2012 přišli na zneužití cirka ve 30 tisíci případech, to znamená, já nevím, proč dokola jezdí ministři různých vlád po celá léta se dívat do vyloučených lokalit, u nás v Bystřici pod Hostýnem máme takovou ubytovnu s 200 Romy přímo na náměstí mezi kostelem a radnicí a nemusím se tam chodit pořád dokola dívat.

Byl jste tam?

Tomio OKAMURA,
prosím vás, my to řešíme se starostou Pánkem…

Ne, byl jste tam se podívat?

Tomio OKAMURA,
Ano, před tou ubytovnou jsem byl a i uvnitř …

V té ubytovně, ano.

Tomio OKAMURA
ano a byl jsem i na Šluknovsku, a dokonce tu novelu zákona o hmotné nouzi, o které se tady pořád mluví, hnutí Úsvit připravilo společně se starosty Šluknovska a předložili jsme jí v únoru do Poslanecké sněmovny, a právě tito ministři a tato vláda ji zamítla a znova na to Šluknovsko jedou a znova se stejnými starosty jednají a všichni jsou z toho opravdu už na infarkt.

Pane Okamuro, co doporučujete, prosím, v krátkosti, aby zlepšilo situaci?

Tomio OKAMURA,
Je to úplně jednoduché. Je to úplně jednoduché. My jsem navrhovali v zákoně spolu se starosty postižených oblastí, zastropovat dávky na bydlení na cenu místně obvyklou, nejlépe podle cenové mapy ministerstva pro místní rozvoj, kterou je potřeba ještě podrobněji dopracovat a zároveň podmínit vyplácení té dávky, dodržováním hygienických a technickým norem pro užívání ubytovny či bytů. Tím bychom okamžitě skončili se zneužívám těch dávek, náš stát nemá na důchody a zároveň spekulantům a různým „podnikatelům s ubytovnami“ vyplácíme doslova stamiliony korun, podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí v roce 2012 bylo prokazatelně zneužito 143 milionů korun a to je jenom vrcholek ledovce, proto ten zákon tady už dávno mohl být v únoru přijat, kdyby se přijala novela zákona hnutí Úsvit spolu se starosty Šluknovska a dalších oblastí a vůbec jsme nemuseli být svědky takovéto reality show v přímém přenosu a ty peníze jsme mohli přesměrovat už třeba na důchody.

Předseda hnutí Úsvit Tomia Okamura. Díky, na shledanou.

Mám informace, že bych měla být znovu v kontaktu s ministryní práce za ČSSD Michaelou Marksovou. Kritiku ze strany pana Okamury, který tvrdí, že už dávno …

Michaela MARKSOVÁ
Já jsem to slyšela

Hnutí dalo k dispozici návrh zákona o hmotné nouzi, který by vše řešil, proč tedy podle vás ještě neprošel?

Michaela MARKSOVÁ
Je to pravda, dalo, ale stejně jako s jinými legislativními návrhy hnutí ANO tam byl problém, že ten návrh byl prostě legislativně nedostatečný. A stejně, i kdyby byl přijat v tu chvíli, tak by se ten legislativní proces tak neurychlil a ten náš návrh, ta naše novela je v podstatě taková do hloubky propracovanější, ale ty principy, ty jsou v podstatě totožné, to má pan Okamura pravdu. A je tam ale ještě jeden problém, ta cenová mapa, o které pan Okamura mluvil. Ona v tuhle chvíli v podstatě neexistuje, takže zase tam je potřeba jí upravit, ta naše novela zatím vychází z takzvaných normativů na bydlení, který je v zákoně jiném o státní sociální podpoře, ono je to poměrně složité, tato problematika …

Určitě je …

Michaela MARKSOVÁ
Že ta novela Úsvitu byla v podstatě nepoužitelná z toho hlediska technického.

Uvádí ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Michaela Marksová. Díky, přeji hezký večer, na shledanou.

(Visited 9 times, 1 visits today)

2 komentáře

  1. Přijde mi, že návrh neprošel, neboť nebyl podaný ze strany CSSD. Pak se bude strana honosit, jak skvělý plán připravila a schválila. To se mi nelíbí. Mělo by být vidět, kdo za tím stojí, že je to práce pana Okamuri a jeho spolupracovníků.
    Mimochodem jsem nestraník.

    • jen připomenu, že zákon o sociálních dávkách na bydlení, kterým se z majitelů sociálních ubytoven stali majitelé zlatých dolů, prosadil socan Škromach. Nedivil bych se, kdyby Škromach a další socani neměli z tohoto supervýnosného byznysu nějaké palmáre a taky dary pro čssd. Socanům se evidentně tuhle problematiku nechce řešit a Okamura na to správně upozorňuje – politici tam jen spektakulárně jezdí, ale nic s tím nedělají.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.