Jak mohou audioknihy posloužit postiženým?

Světu vládne informační technika. Nezastavitelnému trendu už se přizpůsobily také knihy. Přínosem mohou být pro každého. Neocenitelné ale jsou pro postižené.

Žijeme v době, kdy se celý svět pod nadvládou počítačů nezadržitelně zrychluje. A i když se asi nedá očekávat, že by došlo k zániku klasické knihy, ta má na štěstí neustále velké množství příznivců a jistě i neocenitelné výhody, tak jsou lidé, kteří dají přednost novému způsobu čtení, tedy tzv. audioknize.

audiotekaCZ_logoV České republice provozuje výrobu a prodej knih společnost Audiotéka.cz. Vznikla v roce 2011 a v současné době má v nabídce přes 1900 knih, mezi které patří i světově nejčtenější bestsellery.
Kromě knih Audiotéka.cz nabízí i aktuální vydání časopisů Respekt a Forbes v audio verzi.

„Trend audioknih se v dnešní uspěchané době rozšiřuje, poslouchají dospělí i děti. Mluvené slovo může člověk poslouchat i při různých činnostech – jízda autem, vaření, uklízení, žehlení, surfování na internetu… což u papírové knihy není možné,“ uvádí mluvčí společnosti Audiotéka.cz Olga Kolková.

Všechny knihy jsou za poplatek ke stažení ve formátu MP3. Jedná se o formát, s jehož přehráním by dnes neměl mít problém doopravdy ani ten, kdo není nějak technicky zdatný. MP3 formát z pravidla umí přehrát už i ty nejlevnější mobilní telefony.

Celý postup nákupu a zaplacení audioknihy je velice podrobně popsán na webu audioteka.cz. Výhodou je, že si můžete přehrání knih vyzkoušet stažením například jedné kapitoly z knihy zdarma.

Audioknihy a postižení

Nejvíce audioknihy ocení především zrakově postižení. Dnes už jen málo nevidomých čte knihy v braillově písmu, na což panují rozporuplné názory. Faktem ale je, že tahání někdy i několika kilových knih asi nebylo příjemné pro nikoho.

Šanci přečíst si knihu také získali nevidomí, kteří se nikdy nedokázali braillovo písmo naučit, to se týká hlavně těch, kteří přišli o zrak v dospělosti.

Podobně zásadním přínosem jsou audioknihy pro těžce mentálně postižené lidi, kteří se třeba ani nikdy číst nenaučili a nebo jim čtení dělá veliké obtíže. Díky audioknize si mohou přečíst knihy, které chtějí a dlouhodobé čtení knih jistě bude mít vliv na jejich mentální rozvoj.
Olga Kolková ještě dodává další obrovskou skupinu lidí, pro které je nákup knihy přímo z domova pohodlný.

„Napadají mě také lidé postižení, kteří si nemohou zajít do obchodu koupit CD či knihu. Naše služba je online, včetně plateb, takže nemusíte nikam chodit, stačí pouze připojení k internetu, ať jste kdekoliv. Audiotéka funguje i v zahraničí.“

Službu Audiotéka.cz naleznete pod následujícím odkazem:
Audiotéka.cz

Jiří Marek
invArena

ilustrační foto:   photoXpress

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.