Miliony z MPSV tahala zločinná skupina

Podle policie to vypadá, že na ministerstvu práce a sociálních věcí pod vládou exministra Jaromíra Drábka (TOP 09) fungovala zločinecká skupina. Protikorupční policie už v souvislosti s veřejnými zakázkami obvinila celkem dvanáct lidí.

„V minulých dnech jsme zahájili trestní stíhání deseti osob kvůli zadání veřejné zakázky na ministerstvu práce a sociálních věcí,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Dalšími dvěma stíhanými jsou Drábkův exnáměstek Vladimír Šiška a jeho spolupracovník Milan Hojer, kteří byli kvůli jinému trestnému činu obviněni loni v říjnu.
Policie skupinu podezírá z porušení povinností při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Za tyto trestné činy jim hrozí nepodmíněné tresty až do výše dvanácti let.

Jak zjistila MF DNES, mezi obviněnými jsou mimo jiné dva pracovníci ministerstva práce, čtyři manažeři dvou významných firem, tři další členové vedení menších společností, ale i pracovník jiného ministerstva.

Podle policistů se vzájemně dohodli, že obejdou výběrová řízení, a to přesto, že šlo o zakázky, které výrazně převyšovaly limit, od kterého je nutné pořádat veřejnou soutěž. Firmy si tak mohly rozdělit až půl miliardy korun. Na případ jako první loni upozornila MF DNES.

Ministr Jaromír Drábek musel rezignovat na funkci poté, co mu policie odvedla prvního náměstka a dalšího úředníka do vazby. K obvinění dalších deseti lidí Lidovkám. cz řekl, že bližší podrobnosti nezná. A současná ministryně Ludmila Müllerová prý také ne.

Podle informací MF DNES měl zakázku pod palcem právě bývalý náměstek Šiška. Ten se už loni dostal do vazby za to, že podle policie nabídl firmě OKsystem úplatek. Ředitel firmy Martin Procházka totiž podal stížnost k antimonopolnímu úřadu proto, že ministerstvo obešlo zákon – nevyhlásilo soutěž a při tom jeho firmu vyšachovalo. Šiška s Hojerem mu pak údajně za stažení podnětu nabídli jednu z dalších zakázek za zhruba 120 milionů korun.

Mladá fronta DNES

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.