Mám nárok na výměnu vozíku po pěti letech?

Dotaz: Mám mechanický vozík 5 let. Elektrický vozík 3 roky. Mám nárok na výměnu mechanického vozíku po 5 letech?

Odpověď:
Uvádíte, že máte mechanický a zároveň elektrický vozík, taková skutečnost je vzácnou výjimkou, protože elektrický vozík se předepisuje výhradně jen v případech, kdy postižený není schopen ovládat vozík mechanický.

„Ve výjimečných případech po řádném zdůvodnění předepisujícím lékařem může být schválen souběh elektrického a mechanického vozíku. Jedná se o individuální posouzení jednotlivých případů, musí být zdůvodněno, proč je požadován další vozík, k jakému účelu a jak bude mech. vozík využíván (často se jedná o sociální aspekt nikoli zdravotní důvod),“ vysvětluje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Z uvedeného vyplývá, že nárok na nový mechanický vozík můžete mít pouze ze zcela výjimečného důvodu, protože pokud Vám byl zapůjčen elektrický vozík, není žádný důvod pro to, abyste měl i ten mechanický.

Oldřich Tichý ještě dodává, že nárok na výměnu mechanického vozíku po pěti letech má postižený pouze v případě, že vozík nesplňuje technický stav, TJ. je nebezpečný k dalšímu používání a nebo je potřeba provést opravu vzhledem k jeho technickému stavu. Funkčnost vozíku posuzuje technik dodavatele zdravotnické pomůcky a revizní technik VZP.

Pro úplnost je ještě nutno uvést, že zákonný nárok na zapůjčení nového elektrického vozíku má postižený po sedmi letech, i zde ale platí to samé, co u vozíku mechanického.

Jiří Marek
invArena

Komentáře:

  1. Marie Maňkošova napsal:

    Dobry den prosim sdelte mi jestli ma muj manzel narok na elektricky vozik je drzitelem prukazuZTP/P je nepohyblivy na levou stranu je po transplantaci ledviny a je diabetik na inzulinu dostali jsme vok od VZP mechanicky bydleli jsme na vesnici v rodinnem domku ale ted jsme se prestehovali do mesta abychom mohli ven na prochazky mezi lidi manzelovi je 65roku a me 63 a ted kdyz jsme vyjeli na prochazku tak jsem zjistila ze ja ho neudrzim kdyz je cesta z kopecka protoze vozik nema na drzatkach brzdy dnes jsem byla na pojistovne a tam mi rekli ze voziky s brzdama vubec nemaji pridelat si je nesmim a vlastne ze mi vubec nemuzou pomoci vozik mame tri roky kdyz jsme byli na vesnici tak jsem ho vyvezla na zahradu nebo k sousedum tam jsem to nepocitila ale tady ve meste je to hruza Prosim sdelte mi jestli mame nejakou sanci ziskat vymenu voziku nebo ten elektricky dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.