Zítra začíná Parkinsoniáda

Pohyb a psychická pohoda. To jsou dva základní předpoklady pro důstojný život lidí s Parkinsonovou nemocí a roztroušenou sklerózou. Nejen proto se tito  nemocní setkají na začátku srpna (od 1. – 3. 8.) v Dubňanech na Hodonínsku, aby se zapojili do středoevropské Parkinsoniády.

Unikátní akce se probojovala také do finále soutěže České televize Příběhy neobyčejné energie. Dokument, který odvysílá na podzim, může pomoci s financováním celé akce.

Téměř každý rok hostí Dubňany na Hodonínsku ojedinělou společensko – sportovní akci Parkinsoniádu. Tentokrát míří na jih Moravy přes dvě stovky lidí z Česka, Slovenska, Polska, Rakouska a Maďarska. Jednotlivci i družstva se utkají v klasických i méně známých disciplínách. Poprvé se mezi účastníky objeví i nemocní s diagnózou roztroušené sklerózy. Do sportovního areálu Želva nemíří pouze sportovci, ale i jejich rodinní příslušníci a přátelé, kteří budou některé nemocné podpírat.

Šipky, foukačka nebo kop na branku pomáhají ve zručnosti i proti depresi

Většinou se budou soutěžící měřit ve zručnosti, přesnosti a výdrži. To jsou totiž nejnáročnější a zároveň i nejdůležitější fyzické úkony, které by lidé s tímto onemocněním mozku a nervové soustavy měli procvičovat. V Dubňanech se tak odehrají zápasy v šipkách, pétanque, kopu na branku, foukačce, chytání míčku do kelímku, pink pongu, kuželkách či tradičním paralympijském sportu boccii. Nejen tyto sporty totiž pomáhají bojovat s nejčastějšími příznaky obou nemocí, jako jsou třes, svalová ztuhlost a pohybové omezení a postupné ztráty hybnosti. Přátelské setkávání navíc může odvrátit další velkou hrozbu těchto onemocnění – depresi.

„Když jsme se rozhodli před sedmi lety uspořádat malé sportovní setkání lidí s Parkinsonovou nemocí, chtěl vyjádřit svůj vděk stejně postiženým lidem za to, že mi pomohli vyhrabat se z těžké deprese. Dnes jsem šťastný, že se nám podařilo naši myšlenku nejen udržet, ale že se s Parkinsoniády stala unikátní akce, do které se zapojila už téměř tisícovka lidí. Věřím, že už samotná příprava a účast dokázala vyburcovat nejen mě, ale i všechny účastníky k aktivitě po celý rok. Tato akce totiž není pouze jednorázovým setkáním, ale je to vyvrcholení celoročního snažení několika organizací pomáhajícím podobně postiženým,“ uvedl Jan Škrkal, předseda pořádajícího sdružení Parkinson Slovácko.

Zahraje i Hradišťan s Pavlicou
Kromě sportovních výkonů se účastníci můžou i letos těšit na kulturní program. V pátek 1. srpna vystoupí v Kulturním domě v Hodoníně cimbálová muzika Hradišťan s Jiřím Pavlicou. V sobotu je pak pro účastníky připraveno kulturní pásmo.

V pátek, před koncertem Hradišťanu, se odehraje také vernisáž putovní výstavy o Parkinsonově nemoci v předsálí Kulturního domu s názvem Bez pohybu k pohybu. Osvětový projekt pak postupně shlédnou i lidé ve městech po celé České republice.

„Akce jako je tato Parkinsoniáda pomáhá lidem s těmito diagnózami udržovat se v kondici i dobré psychické pohodě. Je to pro ně totiž velmi obtížné. To co pro zdravého člověka znamená obyčejný pohyb nebo přesun z místa na místo, pro takto postižené je to stejná zátěž jako při profesionálním posilování. Často se proto stává, že se začnou za své nedostatky stydět a zůstanou se svými problémy sami. Je dobré, když si navzájem ukážou, že se dá mnohé překonat,“ říká hodonínská neuroložka MUDr. Marie Hudečková.

Projekt Parkinsoniády letos zaujal i porotu České televize, která tuto akci vybrala z pěti set přihlášených projektů do finále soutěže Příběhy neobyčejné energie. Veřejnoprávní televize ve spolupráci s předními českými dokumentaristy natočí osm příběhů, které odvysílá letos na podzim. O vítězi rozhodnou svými hlasy diváci. Hlavní cenou je finanční podpora projektu od Nadace ČEZ.
Parkinson ani roztroušená skleróza si nevybírají. Ročně přibývá 3000 pacientů

Parkinsonova choroba i roztroušená skleróza patří mezi takzvané neurodegenerativní onemocnění. Přestože na první pohled se může zdát, že mají mnohé společného, lékaři to tak nevidí. Zatímco vědci znají důvod vzniku Parkinsonovy nemoci, podstata roztroušené sklerózy je pro medicínu stále záhadou. Příčinou Parkinsonovy nemoci jsou odumírající nervové buňky. Roztroušenou sklerózu spouští zřejmě lidský imunitní systém napadající centrální nervovou soustavu – mozek a míchu. Pro pacienty je však asi nejtěžší základní fakt: ani jednu z těchto nemocí nedokáže současná medicína zcela vyléčit. Postupně tak ztrácejí hybnost a vysiluje je každý pohyb.

V České republice je registrováno 15 000 Parkinsoniků a podobný počet lidí s roztroušenou sklerózou. Lékaři ročně zaznamenají 1000 – 1500 nových pacientů u obou nemocí.

V jakých disciplínách budou účastníci soutěžit
Jednotlivci: kroužky, šipky, hod na koš, kopání na branku, střelba hokejkou na branku, boccia a stolní tenis.
Družstva: bowling, vzduchovka, foukačka, chytání míčku do kelímku

Tisková zpráva

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.