Kluby Na cestě připravují mladé lidi z dětských domovů na další život

ilustrační foto: Piers Brown Flickr.com

V dětských domovech žije přes čtyři tisíce dětí. Co ale nastane poté, co dosáhnou dospělosti a domovy opustí? Jak je připravit na přechod do běžného života? Jedním z projektů, které se snaží mladým lidem opouštějícím dětský domov cestu usnadnit, jsou Kluby Na cestě.

Střet s realitou běžného života může být drsný. Zvláště pro ty mladé lidi, které jako samozřejmost brali, že vše za ně vyřizoval automaticky někdo jiný. Z pohledu běžného člověka se zdá nepochopitelné, že někdo nikdy nebyl na úřadě, na poště. Nešel sám do divadla, nevyřizoval si tramvajenku, nejel sám vlakem. Nepoznal, jaké to je spát v pokoji sám, připravit si snídani nebo nakoupit něco k večeři. Jen mlhavě tuší, jak bez nalinkovaného programu nakládat s volným časem.

„Děti z dětských domovů si zaslouží náš respekt. Je mi špatně, když slyším slova z úst dlouholetého poslance pana Bendy o tom, že tyto děti »nejsou použitelné«. Samozřejmě zvládat běžné životní situace by se mladí dospělí měli naučit ještě dříve, než se za nimi zavřou dveře dětského domova. Díky podobným projektům můžeme posílit jejich sociální a profesní dovednosti,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Na olomouckou správu sociálního zabezpečení zavítali mladí lidé z dětských domovů, aby zjistili kde, jak a co vyřídit, až to budou sami potřebovat. „Do projektu jsme se velmi rádi zapojili a snažili jsme se pro děti co nejvhodnější formou a praktickými příklady přiblížit agendu našeho úřadu. Byla jsem velice mile překvapena zájmem dětí i jejich dotazy k jednotlivým tématům,“ rekapituluje Alena Šmotková, ředitelka Okresní správy sociálního zabezpečení Olomouc, a dodává: „Myšlenka projektu Klubů Na cestě je z mého pohledu velmi vhodná forma, jak děti z dětských domovů připravit do běžného života.“

Tato oboustranně prospěšná exkurze byla jedním z konkrétních projevů projektu financovaného z Evropského sociálního fondu. „Do Klubů Na cestějsme zapojili dětské domovy v Olomouci, Prostějově, Plumlově a Zábřehu na Moravě, včetně pobočky domova ve Štítech,“ říká Pavel Němeček z olomouckého Sdružení D, které je realizátorem projektu a dodává, že se vše dobře rozvíjí.

„Děti se díky projektu přiučily novým sociálním kompetencím a schopnosti improvizovat. V reálném životě to jistě ocení,“ vyzvedává klady projektu vedoucí dětského domova v Zábřehu na Moravě Martin Žahourek.

„Teď se nacházíme někde v polovině projektu. Po prázdninách přistoupíme k další fázi, pracovně ji říkáme – provázení. Mladé lidi, kteří domovy již brzy opustí, dostaneme do praktických situací běžného života, a to za doprovodu dobrovolníků, především studentů pedagogické fakulty Palackého univerzity. Začneme tak naplňovat onu prožitkovou část projektu,“ těší se do další práce Pavel Němeček.

Petr Habáň, tiskový mluvčí MPSV
Jana Buraňová, tisková mluvčí ČSSZ

ilustrační foto: Piers Brown Flickr.com

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.