Jednotná minimální mzda by mohla ohrozit chráněné dílny

Srovnání minimální mzdy na jednu úroveň i pro zdravotně postižené by mohlo ohrozit činnost některých chráněných dílen a zhoršit možnosti zaměstnávat handicapované. Při včerejší návštěvě ministryně práce v Sokolově to řekl předseda občanského sdružení Zdraposo, které chráněné dílny provozuje, Petr Hofrichter.

Zdravotně postižení nyní mají minimální mzdu 8000 korun, ostatní pak 8500 korun. Jestli se od příštího roku, kdy se má minimální mzda zvýšit, vyrovná i minimální mzda u handicapovaných, ale zatím není jisté.

Chráněné dílny Zdraposo v Sokolově zaměstnávají 31 lidí se zdravotním postižením od prvního až po nejtěžší třetí stupeň postižení. Ačkoli zaměstnanci pracují na zakázkách pro firmy nebo vytvářejí vlastní výrobky, na provoz dílen by jen příjmy z těchto prací nestačily. Dostávají proto dotaci od města a úřadu práce.
„Kdyby se minimální mzda navýšila, museli bychom to řešit snížením pracovních úvazků,“ řekl Hofrichter. Jinak by dílny musely žádat o navýšení příspěvků.
Podle Hofrichtera by srovnání minimální mzdy pro všechny mohlo zdravotně postižené na trhu práce znevýhodnit. „Kromě některých míst budou mít většinou nižší výkon,“ uvedl Hofrichter. Zaměstnavatel tak nebude motivován k přijetí člověka s handicapem.
Podle sokolovského starosty Zdeňka Berky (ČSSD) město každý rok dává do sociálního fondu zhruba osm milionů korun. Z něho největší část dostávají právě chráněné dílny Zdraposo.
O srovnání minimální mzdy u zdravotně postižených usiluje například Národní rada osob se zdravotním postižením. Podle ní jde o diskriminaci.

Mladá fronta DNES

(Visited 20 times, 1 visits today)

1 Komentář

  1. Dobrý den,od listopadu loňského roku pracuji v chráněné dílně jako montážní dělník na šest hodin. Můj plat nesmí měsíčně překročit šest tisíc korun. Závisí na množství pracovních dní,ale ne na množství odvedené práce. Je úplně jedno,zda smontuji za směnu 800 ks nebo 100ks. Plat mám stále stejný! Ptám se: je to spravedlivé ? A hlavně-je tam nějaká motivace k práci? Do práce chodíme proto,abychom si vydělali. Chápu,že musí vydělat i můj zaměstnavatel,ale…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.