FN Plzeň hledá dárce krevních destiček nutných pro léčbu leukémie

Hematoonkologické oddělení plzeňské fakultní nemocnice hledá dárce krevních destiček (trombocytů). Koncentráty krevních destiček jsou nezbytnou součástí léčby pacientů s leukémií, poruchami krvetvorby, u lidí kteří podstupují protinádorovou chemoterapii nebo transplantaci kostní dřeně.

Separační centrum má ale dárců nedostatek, se žádostí na veřejnost se obrací od června už podruhé, řekla mluvčí fakultní nemocnice Gabriela Levorová.

Odběr dělá pro své potřeby separační centrum oddělení v lochotínském areálu nemocnice. Protože koncentráty krevních destiček se mohou skladovat maximálně pět dní, odběry jsou řízeny podle požadavků a potřeb aktuálně léčených pacientů. Dárci nechodí na odběry pravidelně, ale oddělení si je podle potřeby zve. Týdně lékaři na hematoonkologii potřebují pro své pacienty 20, někdy i přes 30 koncentrátů krevních destiček.
Při darování krevních destiček se neodebírá plná krev, ale pouze její složka – krevní destičky. Při hodinu trvající separaci se krev z žíly na dárcově předloktí spolu s malým množstvím protisrážlivého roztoku odvádí hadičkou do přístroje separátoru, kde prochází přes odstředivku. V ní se krev odstřeďuje na jednotlivé složky podle hustoty. Asi třetina krevních destiček se odvádí do sběrného vaku, ostatní složky krve se opět mísí a krev se nepoškozená vrací dárci do žíly na druhém předloktí.
Separační centrum by potřebovalo nové dárce, dříve jich mělo kolem 500, nyní jich ubylo, o prázdninách jsou navíc hůře dostupní dárci – studenti. Dárce krevních destiček musí být starý od 18 do 60 let, musí vážit nejméně 50 kilogramů, nesmí patřit mezi osoby s rizikovým chováním a nesmí trpět žádným vážným onemocněním, jako je cukrovka, onemocnění srdce či astma. Podmínkou je, aby měl na obou rukou žíly v dobrém stavu. Před zařazením do evidence podstoupí lékařskou prohlídku a laboratorní vyšetření.
Zájemci o dárcovství mohou kontaktovat separační centrum hematoonkologie na telefonním čísle 377 103 825 nebo přijít na vstupní prohlídku každé pondělí a středu od 11:00 do 12:00.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.