Chystá se zákon o sociálním podnikání

ilustrační foto: Flickr.com

V Česku se chystá zákon o sociálním podnikání. Pomoci by měl firmám, které zaměstnávají lidi znevýhodněné na běžném pracovním trhu. Jde především o tělesně postižené.
Česká televize  – reportáž

Tělesně handicapovaní, lidé bez domova, ale třeba i ti po výkonu trestu. Ti všichni mají problém uspět na pracovním trhu a už brzy by se to mělo nebo mohlo změnit.

Zajistit by to měl zákon o sociálním podnikání, který připravuje úřad vlády. Firmy zaměstnávající sociálně vyloučené, by se měly od státu dočkat větší podpory. Počet takových podniků v tuzemsku už teď roste, za posledního půl roku jich vzniklo 50 z celkových 200.

Práci hledala Petra Hynková rok a půl. Kvůli handicapu ale neúspěšně. Pak přišla nabídka prodávat v obchodě s hračkami a s ní i zásadní životní změna.

Petra HYNKOVÁ, prodavačka: O těch nových lidech a nových kontaktech a seberealizaci to bylo a je.

Hračkářství si založily dvě kamarádky. Obě vystudovaly ergoterapii, tedy léčbu prací. Jejich motivací nebyl zisk, ale pomoc lidem se zdravotním postižením.

Jana ŘEHOŘKOVÁ, spolumajitelka sociálního podniku:  Jde nám jenom o to vlastně, abysme měly pro sebe platy, platy pro naše zaměstnance s tím znevýhodněním a abysme zaplatily nájem.

Sociálním podnikům při startu pomáhají peníze z evropských fondů. Pokud zaměstnávají lidi se zdravotním handicapem, dostanou taky příspěvek na jejich plat od úřadu práce. Získávání dalších financí je ale obtížné.

Petra FRANCOVÁ, ředitelka organizace P3: Banky nechtějí půjčovat sociálním podnikům, to jim přijde rizikové.

Pro sociální podniky, jako je třeba tato kavárna, platí na pracovním trhu úplně stejné podmínky jako pro ostatní firmy. Některé z nich tady mají problém obstát v konkurenčním boji. Pomáhat by jim měl připravovaný zákon o sociálním podnikání.

Alena ZIEGLEROVÁ, odbor pro sociální začleňování, úřad vlády: Ten zákon má vlastně vyrovnávat ty rozdíly, má jakoby vycházet vstříc v oblasti veřejných zakázek, řekněme, nebo daňových úlev.

Sociálních podniků využívají často města pro veřejné práce, jako třeba v Kladně. Firma, která zaměstnává lidi s mentálním postižením, se stará o pořádek na místním sídlišti.

Roman ANDĚL, provozní ředitel sociálního podniku: Jak to jde dneska? Hodně nepořádku? Ten start probíhá víceméně stejně jako kdekoliv jinde v zaměstnání, akorát to trvá malinko delší dobu.

Pracovat by chtěli taky mnozí lidé bez domova jako třeba na pražské Náplavce, kde ženy prodávají jídlo, které samy uvaří, nebo vlastní výrobky.

Zaměstnání znevýhodněných lidí má pozitivní dopad na ekonomiku.

Petra FRANCOVÁ, ředitelka organizace P3: Je to v podstatě služba pro stát, protože ten stát, tomu se vyplatí, když ti lidé pracují a nesedí doma a nepobírají dávky.

Zákon, který by pomohl najít práci lidem, jako je Petra Hynková a přinesl výhody jejich zaměstnavatelům, se začne připravovat už tento měsíc, pak ho čeká klasická legislativní cesta.

ilustrační foto: Flickr.com

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.