Nezlomná neslyšící žena si získala uznání od OSN

foto: Liisa Kauppinen / www.ykliitto.fi

Liisa Kauppinenová (foto) je drobná Finka, která však dokázala neobyčejné věci. Za celoživotní práci ve věci jazykových a kulturních práv neslyšících lidí získala Cenu OSN na poli lidských práv.

Cenu OSN na poli lidských práv získávají ti lidé, kteří významně přispěli k prosazování a ochraně lidských práv. Mezi ně nepochybně Liisa Kauppinenová patří. Vždyť celý život zasvětila boji o lepší práva neslyšících a to nejen ve Finsku, ale po celém světě. Pro všechny sluchově postižené je tak velkým příkladem, že i když sama neslyší, dostalo se jí důstojného uznání.

Pět let společně se svými spolupracovníky bojovala o prosazení znakového jazyka do dokumentu OSN o právech postižených lidí.

Dlouhých 30 let byla předsedkyní Finského svazu neslyšících a v letech 1995 až 2003 dokonce vedla Světovou federaci neslyšících, kde je nyní čestnou prezidentkou.

Kromě toho byla členem různých poradních orgánů OSN, Světové zdravotnické organizace (WHO) a UNESCO.

Procestovala takřka celý svět a všude šířila práva neslyšících na rovné zprostředkování informací.

Přestože je nejvíce uznávanou osobou v rodném Finsku, její činnost byla příkladem pro velké množství změn po celém světě Českou republiku nevyjímaje.

Cena OSN na poli lidských práv se poprvé udělovala v roce 1968 a od té doby dochází k jejímu vyhlášení vždy v pětileté periodě a to v Den lidských práv, který připadá na desátý prosinec.

Mezi velmi slavné držitele Ceny OSN na poli lidských práv patří například nedávno zesnulý Nelson Mandela, bývalý americký prezident Jimi Carter, nebo slavný Martin Luther King.

Českou republiku zastupuje zakládající členka Charty 77 Anna Šabatová, která se dočkala ocenění v roce 1998.

Jiří Marek
invArena

foto: Liisa Kauppinen / www.ykliitto.fi

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.