Bolí mě loket. Co s tím?

Dotaz: Již delší dobu mě bolí úpon v loktí a vystřeluje to do dlaně a do prstu pravé ruky,  jakou léčbu by jste mě doporučil….Odpověď najdete v článku…

Doporučuji především návštěvu lékaře. Ke správnému stanovení diagnózy a tím i správné léčby je totiž přece jen potřeba více informací, než které uvádíte.

Je třeba např. vědět, kdy ruka nejvíce bolí, zda příznaky začaly postupně nebo naráz, zda je ruka zarudlá až nateklá či nikoli, manuálně vyšetřit, jak se ruka chová při konkrétních pohybech nebo doteku, zda byl nějaký úraz, jakému pracovnímu zatížení ruku vystavujete, dochází i k pocitům brnění, bolest je spíš na malíkové straně lokte atd.

Příčin i onemocnění je celá řada a je třeba, aby ruku viděl lékař.

Pokud vše přišlo naráz a mohl být nějaký úraz, mohlo by jít i o poranění nervu, kdy by bylo nutné i neurolologické vyšetření.

Příčina se ale někdy může skrývat v narušené funkci krční či hrudní páteře a ramenního pletence.

Bolest může provázet zánět šlachy, který může být hnisavý nebo revmatický nebo tuberkulózní apod.

Častou příčinou může být přetížení ruky při jednostranné zátěži, jež se může vyskytovat u manuálně pracujících, kteří vykonávají trvale jeden pohyb bez potřebného odpočinku. Nemusí se jednat pouze o těžce pracující, často je zánět šlach nalezen i u lidí, kteří např. pracují na počítači s rukama stále v jedné poloze. Pak se může jednat o syndrom tzv. tenisového lokte. PV tom případě je doporučováno dělat si přestávky, při kterých si namáhané svaly odpočinou a protáhnou. Odlišný je syndrom tzv. oštěpářského lokte.

Léčba

Při zánětu šlach je zásadní částí léčby omezení pohybu postižené šlachy. Ta může být fixovaná například obvazem, ortézou nebo i sádrou. Po snížení pohybu zánětlivá reakce pomalu ustupuje.

Léčba může být podpořena i fototerapií, kdy se využívá světla určité vlnové délky. Díky tomu se zlepší krevní zásobení postižené oblasti, což napomáhá obnově postižené tkáně.

Současně při omezení pohybu je vhodné použít chladivé gely nebo masti.

V závislosti na příčině a charakteru onemocnění se využívají i další metodiky léčby.

Po vymizení zánětu lékař rozhodne, zda doporučí rehabilitaci.

MUDr. Jan Činčura

 

 

Komentáře:

  1. Itena napsal:

    Dobrý den,již asi 5 let mě bolí loket píchá vystřeluje do zápěstí už i prsty bolí dělám těžkou práci manuálně 15 let ,ale dnes už pomalu neuzvednu paletu a když jo tak je to horší …brneni teď už bolí i rameno ,ale to ještě není taková bolest jako loket a zápěstí …děkuji za odpověď Irena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.