Jak je to s poplatky na parkovišti? Stačí mít průkaz ZTP a nemusíme platit?

ilustrační foto: Flickr.com

Český klub ohluchlých se na nás obrátil s dotazem, který se týká poplatků na parkovištích v lázních. Proč musí jejich členové platit za parkoviště, i když mají průkazy ZTP a parkovací průkazy?

Mezi handicapovanými lidmi panuje spousta mýtů spojených s průkazem ZTP a parkovacím průkazem. Jedním z nich jsou i poplatky za parkování.

Poplatky si totiž vždy určuje provozovatel konkrétního parkoviště, neexistuje žádný zákon, který by mu nařizoval provozovat parkoviště zdarma pro postižené.

Všeobecně ale lze říci, že většina zdravotnických zařízení a úřadů dovoluje postiženým s průkazem ZTP parkovat zdarma, samotný parkovací průkaz v tomto případě většinou nehraje žádnou roli, ten slouží pouze k tomu, že postižený může zaparkovat na místě, které je mu určeno.

Problémem bývá situace, kdy u zdravotnického zařízení je provozovatelem parkoviště nějaký jiný soukromý subjekt. Ten si může určit cenu jakou chce.

I v tomto případě však spousta zařízení mívá pár parkovacích míst určených třeba přímo handicapovaným, k jejich využití je ale nutná předchozí domluva.

Jiří Marek
invArena

ilustrační foto: Flickr.com

(Visited 13 times, 2 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.