Šachy hraje i přes svůj těžký handicap

Dovedete si představit, že nic neslyšíte, ani nevidíte? S tímto těžkým kombinovaným postižením dokáže Jiří Schneider z Plzně nejen žít, ale dokonce i hrát šachy.

TV Barrandov -reportáž

Jeho poličky v pokoji domova pro seniory zdobí výhradně zlaté medaile.

Každý měsíc se chvěje nedočkavostí, až bude moci zase trénovat. Pravidelně za ním totiž z Prahy dojíždí jeho nejlepší přítelkyně, terénní sociální pracovnice Jana Kašparová. Ta s ním hraje šachy a speciální metodou mu předává novinky z domova i ze světa.

Šachista Jiří Schneider nás nevidí, ani neslyší. S terénní pracovnicí se dorozumívá taktilním znakovým jazykem a psaním do dlaně. Vše totiž vnímá hlavně hmatem a doteky a tak si seznámení s televizním štábem bylo neobvyklé.

Jiří SCHNEIDER
Pak už se terénní pracovnice věnuje klientovi jako obvykle. Jdou si spolu zahrát šachy. Hluchoslepý senior figurkami na šachovnici táhne tak jistě a profesionálně, jakoby ani žádný handicap neměl. Šachy hrál už předtím, než vinou šedého zákalu přišel o zrak úplně.

Jana KAŠPAROVÁ,
Medailí mám skutečně moc. Z Čech jich mám opravdu hodně, z České republiky. Tam nebyl problém vyhrát. To jsem postupoval do finále hravě.

redaktorka:
Jana Kašparová ale hrála šachy jen jako malá holka s tatínkem a hluchoslepého šachistu by prý neporazila. Proto má na pomoc počítač. V kolonce soupeř vždy nastaví nejvyšší level.

KAŠPAROVÁ
Jednou mi radil, měla bys nosit bílou hůl na šachovnici.

redaktorka:
Pro Jiřího Schneidera je tak návštěva sociální terénní pracovnice prakticky jediným zdrojem informací. Jezdí za ním z Prahy jednou měsíčně. Oba by si přáli, aby se vídali častěji. Na to by ale občanské sdružení, které tuto péči financuje, potřebovalo víc peněz.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.