Šachy hraje i přes svůj těžký handicap

Dovedete si představit, že nic neslyšíte, ani nevidíte? S tímto těžkým kombinovaným postižením dokáže Jiří Schneider z Plzně nejen žít, ale dokonce i hrát šachy.

TV Barrandov -reportáž

Jeho poličky v pokoji domova pro seniory zdobí výhradně zlaté medaile.

Každý měsíc se chvěje nedočkavostí, až bude moci zase trénovat. Pravidelně za ním totiž z Prahy dojíždí jeho nejlepší přítelkyně, terénní sociální pracovnice Jana Kašparová. Ta s ním hraje šachy a speciální metodou mu předává novinky z domova i ze světa.

Šachista Jiří Schneider nás nevidí, ani neslyší. S terénní pracovnicí se dorozumívá taktilním znakovým jazykem a psaním do dlaně. Vše totiž vnímá hlavně hmatem a doteky a tak si seznámení s televizním štábem bylo neobvyklé.

Jiří SCHNEIDER
Pak už se terénní pracovnice věnuje klientovi jako obvykle. Jdou si spolu zahrát šachy. Hluchoslepý senior figurkami na šachovnici táhne tak jistě a profesionálně, jakoby ani žádný handicap neměl. Šachy hrál už předtím, než vinou šedého zákalu přišel o zrak úplně.

Jana KAŠPAROVÁ,
Medailí mám skutečně moc. Z Čech jich mám opravdu hodně, z České republiky. Tam nebyl problém vyhrát. To jsem postupoval do finále hravě.

redaktorka:
Jana Kašparová ale hrála šachy jen jako malá holka s tatínkem a hluchoslepého šachistu by prý neporazila. Proto má na pomoc počítač. V kolonce soupeř vždy nastaví nejvyšší level.

KAŠPAROVÁ
Jednou mi radil, měla bys nosit bílou hůl na šachovnici.

redaktorka:
Pro Jiřího Schneidera je tak návštěva sociální terénní pracovnice prakticky jediným zdrojem informací. Jezdí za ním z Prahy jednou měsíčně. Oba by si přáli, aby se vídali častěji. Na to by ale občanské sdružení, které tuto péči financuje, potřebovalo víc peněz.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.