Británie odmítá Česku vyplatit 100 miliónů

Velká Británie odmítá Česku zaplatit 100 miliónů korun, které dluží za výplaty podpor v nezaměstnanosti Čechů pracujících dříve v Británii. Informaci Radiožurnálu potvrdila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

„Na základě evropských předpisů platí podporu v nezaměstnanosti ta země, kde ten člověk naposledy pracoval. My jsme zaplatili lidem, kteří pracovali ve Velké Británii a pak se vrátili zpátky do ČR, podporu v nezaměstnanosti. Ale podle předpisů jdou tyto peníze za Británií. A to jsou ty, které vymáháme, a nejsme v tom sami,“ uvedla v ČT.

ČR se podle ní chce při vymáhání dluhu spojit s Polskem a Slovenskem, které mají s britskými dluhy za sociální dávky největší problémy.

Poradní výbor Evropské komise rozhodl, že Británie musí dluh zaplatit. Podle Londýna ale není stanovisko výboru právně závazné. Argumentuje tím, že kdyby zmínění Češi přijeli do Británie nyní, neměli by na dávky v nezaměstnanosti nárok.

Marksová se chystá kvůli záležitosti poslat dopis britskému ministrovi práce, v prosinci se s ním pak chce sejít v Bruselu.

„O problému víme, mezi britskou a českou stranou probíhají na toto téma jednání,“ sdělila Právu Vendula Krumpholcová z britského velvyslanectví v Praze.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.