Zubní kaz má polovina pětiletých dětí, prevence se zanedbává

ilustrační foto: Studio CI Art / Photl

 Zubní kaz má v Česku polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých dětí. Příčinou je zanedbaná prevence, neboť  na správně čištěném chrupu se zubní kaz nevytvoří. Zubaři říkají, že bylo chybou zrušit pravidelné skupinové prohlídky ve školách.

Uvedli to zástupci nedávno vzniklé Aliance pro budoucnost bez zubních kazů, která si klade za cíl, aby všechny děti narozené po roce 2026 prožily život už bez větších zubních kazů, a tedy ani nepoznaly zubní vrtačku.

„Zubní kaz je onemocnění jako každé jiné. Přesto ho rodiče často přehlížejí. Na vině je nedostatečná informovanost a chybějící preventivní prohlídky,“ řekla docentka Romana Koberová Ivančaková z královéhradecké stomatologické kliniky.

Podle docentky Vlasty Merglové z plzeňské stomatologické kliniky je možné, aby dětem byly zubní kazy ošetřeny bez vrtačky. V řadě případů se to děje už dnes. „Znamená to zjistit kaz ještě v době, kdy sklovina není narušena, pouze demineralizovaná,“ řekla.

Kaz je pak možno „vyhojit“ za pomoci fluoridových přípravků, ať jsou to speciální pasty, roztoky či gely. „Možné to je, ale musí se dítě včas podchytit, chodit na pravidelné preventivní prohlídky a musí působit i řada dalších preventivních opatření,“ dodala.

Správná technika čištění zubů, důsledná pravidelnost a preventivní prohlídky mohou podle Koberové Ivančakové uchránit děti před mnoha komplikacemi. Potvrzují to podle ní zkušenosti z Dánska, Švýcarska či Nizozemska, kde až 75 procent pětiletých dětí má zcela zdravé zuby. V Česku má v tomto věku zcela zdravé zuby 51,8 procenta dětí.

Přitom informovanost rodičů roste. Už v porodnici dostávají ženy pro dítě s očkovacím průkazem zubní průkaz. Dozvědí se i to, že by první návštěva u zubaře měla pro dítě být dárkem k prvním narozeninám. V té době nebývá potřeba žádného zákroku na chrupu, děti se tak seznámí s prostředím ordinace v klidu a bez nepříjemných zážitků, takže později budou chodit k zubaři beze strachu.

Poslední studie stomatologické kliniky první lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale ukázala, že třetina předškolních a pětina školních dětí neabsolvuje každoročně preventivní stomatologickou prohlídku.

„Nízká četnost a nepravidelnost preventivních prohlídek zejména u předškoláků je slabou slabou stránkou systémů, kde je návštěva zubního lékaře ponechána na rozhodnutí rodičů,“ řekl vedoucí studie profesor Zdeněk Broukal.

Připomněl diskuse o tom, že bylo chybou zrušit pravidelné skupinové prohlídky ve školách. Nyní zdravotní pojišťovny platí ročně šest milionů výplní, léčení zubního kazu zatěžuje systém 1,5 miliardou korun ročně, uvedl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz a připomněl odpovědnost státu a zdravotních pojišťoven. Na zubní prevenci by mělo jít víc peněz, ušetří se tak za následné léčení poškozeného chrupu, řekl.

ilustrační foto: Studio CI Art / Photl

(Visited 9 times, 1 visits today)

4 komentáře

  1. Dobrý den, k posílení prevence je také vhodné nechat si udělat testy na množství kazotvorných bakterií. Jsou to testy Dentocult, které vyvinuli ve Finsku a jsou dostupné i u nás. Podle výsledků Vám zubař doporučí další postup a preventivní léčbu. Více se o tom dá dočíst tady: http://www.dentocult.cz

  2. vě zmíněné kolegyně se touto problematikou zabývají již hodně dlouho a to hlavně teoreticky a v rámci svých klinik i prakticky. Proto, když se o špatném stavu dětského chrupu píše již bezmála dvacet let, se nabízí otázka, kde že jsou jaké výsledky? Proč jsou ty dětské zoubky pořád tak špatné? Prohlídkami to není, protože samotná prohlídka zuby nespraví. Že se dá správnou technikou čištění zubů minimalizovat vznik nových kazů, o tom není pochyb. Ale docílit budoucnosti bez zubních kazů v roce 2026 – to je sice smělý plán , ale patří do kategorie stejných plánů, prognóz nebo zbožných přání a politických programů, které se nikdy nesplnily a nesplní. Zatím se to nikde na světě nepodařilo, ani v bezplatném socialismu, ani v tržním kapitalismu, ani v zemích demokratických, ani v totalitních. A to z jednoho prostého důvodu, že lidi jsou lidi a ne roboti nebo andělé a navíc tato vize neobsahuje odkazy na finanční zdroje, bez kterých nic takového realizovat nelze. Kaz se dá – občas, za určitých okolností – ve svém počátečním stadiu zastavit. Není to ale jako vyčistit flek zázračným prostředkem, je to mnohem složitější a hlavně to nejde zadarmo. A jak se potom kolegyně chtějí obejít bez vrtačky, by mě docela zajímalo. A taky by mě zajímalo kdo tuto „Alianci pro budoucnost bez zubních kazů“ bude financovat a jakou částkou.

  3. A není na vině náhodou to, že preventivní prohlídka stojí 6 stovek? že se u zubařů platí i za chycení za kliku? Spousta zubařů zrušila nebo spíš neobnovila smlouvy s pojišťovnami a tohle je výsledek.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.