Krok za krokem Naší cestou

Nedotýkat se exponátů? Tak to ani náhodou! Na Naší cestě je to nutnost. Vyzkoušet si můžete desítky pomůcek, které zdravotně postiženým usnadňují život. Třeba párovač ponožek nebo mluvící hodinky.

Podavač VITILITY

Velmi lehký podavač pro zvedání drobných předmětů ze země nebo podání například hrnku z poličky.

Indikátor hladiny

Jedna z nejzákladnějších pomůcek pro domácnost a sebeobsluhu. Umožňuje bezpečné nalévání tekutin bez nutnosti jejich kontroly zrakem.

Pichtův psací stroj

Základní pomůcka pro psaní Braillova písma Colorino – indikátor barev a světla. Rozpozná více než 100 barevných odstínů. Uplatňuje se zejména při třídění prádla do pračky.

Magické oko

Praktický „hlídač“, který oznamuje příchod do místnosti. Pokud se někdo přiblíží k chráněné oblasti na 1 metr, oko promluví.

Mluvící hodinky

Náramkové hodinky či hodinky ve formě přívěsku, které mají hlasový výstup.

Mobilní telefon pro nedoslýchavé osoby

Součástí je rovněž individuální indukční smyčka. Hlavní výhodou telefonu je zesílený zvuk až +30 dB a také zvýšená úroveň vyzvánění až 100 dB.

I4Control

Ovládání PC pomocí očních pohybů – umožňuje ovládat osobní počítač pomocí pohybů očí, případně hlavy. Základ tvoří malá kamera, která má stálou pozici vůči volně se pohybující hlavě uživatele systému díky svému umístění na brýlové obrubě. Z tohoto místa kamera snímá aktuální polohu oka a systém ji průběžně vyhodnocuje a vysílá pokyn pro pohyb kurzoru. Klik či dvojklik se aktivuje dostatečně dlouhým mrknutím oka. Je možné jej připojit k jakémukoliv počítači přes USB rozhraní.

MyVoice

Program, který umožňuje hlasové ovládání počítače. Hlasovými povely lze uskutečnit tytéž akce, k jejichž provedení by jinak byla nutná klávesnice a myš.

Párovač ponožek

Praktická pomůcka používaná při praní – ponožky se protáhnou skrz otvory a zůstávají tak při praní v páru.

Hmatová kniha Domácí zvířata

Obrázky jsou vytvořeny v hmatové podobě – jsou zjednodušeny tak, aby neobsahovaly nadměrné množství detailů a jednotlivé části byly dobře rozpoznatelné hmatem. Materiál, který je na výrobu zobrazovaných postav, věcí, zvířat apod. použit, by měl aspoň částečně simulovat, jaký je z nich hmatový vjem ve skutečnosti (např. voda, v níž plave žralok, je z bublinkové fólie, velbloud je z plsti, což má simulovat, jak „vypadá“ jeho srst ve skutečnosti).

Funkční zvukový procesor BAHA

Elektronická pomůcka, která umožňuje slyšet prostřednictvím vibrací přenášených lebeční kostí. Ukázku doplňují i modely kochleárních implantátů nebo moderních sluchadel.

Světelný nebo vibrační zvonek

Zařízení, které umožňuje přenášet například klepání na dveře, pláč dítěte nebo zvonění telefonu do podoby výrazných záblesků nebo vibrací pro neslyšící.

Běžný tablet nebo telefon bez tlačítek

Ukazuje se na něm, jak jej ovládají nevidomí nebo slabozrací.

Člověče, nezlob se

Je upravené tak, abyste si ho mohli zahrát poslepu. Běžná hra se tak stává napínavým dobrodružstvím a zkouškou hmatu, motoriky i paměti, stejně jako zvukové pexeso nebo známé domino.

FAKTA

Doprovodný program – říjen Každé úterý – odborné semináře Každý čtvrtek – program pro vysokoškoláky Každou sobotu – program pro veřejnost 1. TÝDEN: SVOBODNĚ SE POHYBOVAT 4. října: Jak vysoko můžu? Tematický večer s nevidomým horolezcem Janem Říhou a jeho partnery o lezení, běhání, práci nebo třeba natáčení. 7. října: Zastaví nás bariéry? Odborný zážitkový seminář na téma odstraňování fyzických bariér ve veřejném prostoru pro všechny, kdo chtějí rozumět základům stavební bezbariérovosti. 9. října: Univerzitní odpoledne pro studenty stavebních a správních oborů Zážitkový program pro studenty doplněný o podíl na průzkumu informovanosti studentů o situaci lidí se zdravotním postižením. 2. TÝDEN: CHODIT NORMÁLNĚ DO ŠKOLY 11. října: Povězte to beze slov Tematický podvečer se znakovým jazykem, o poezii beze slov nebo hudbě úplně jinak. 14. října: Inkluze bez rozpaků Odborný zážitkový seminář pro učitele a ředitele škol, které integrují žáky se zdravotním postižením. 16. října: Univerzitní odpoledne pro studenty pedagogických oborů Zážitkový program pro studenty doplněný o podíl na průzkumu informovanosti studentů o situaci lidí se zdravotním postižením. 3. TÝDEN: PRACOVAT JAKO KAŽDÝ 18. října: Sedět doma? Nestíhám! Tematický večer s fotografem a paralympionikem Janem Povýšilem a jeho přáteli o focení, práci, ragby na vozíku nebo vrcholovém sportu. 21. října: Proč (ne)zaměstnat OZP? Odborný zážitkový seminář pro personalisty a CSR manažery o tom, co skutečně přináší zaměstnávání osob se zdrav. postižením. 23. října: Univerzitní odpoledne budoucích manažerů Zážitkový program pro studenty doplněný o podíl na průzkumu informovanosti studentů o situaci lidí se zdravotním postižením – určeno všem studentům personalistiky, managementu a andragogiky. 4. TÝDEN: UŽÍVAT SI PRÁZDNINY 25. října: Ne k moři, ale na moře! Tematický večer s historickou lodí LaGrace a jejími kadety Michalem a Petrem o tom, jak si splnit sny snad každého kluka nebo holky. 27. října až 29. října: Prázdninový program pro děti a rodiny 30. října: Univerzitní odpoledne pro studenty právních a správních oborů vysokých škol Tentokrát doplněno o přednášku na téma legislativního zajištění osob se zdravotním postižením v evropském a českém právu. Listopadový program na www.vystavanasecesta.cz

Mladá fronta Dnes      http://www.idnes.cz

(Visited 12 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.