Náklady na péči o lidi s demencí se budou zvyšovat

ilustrační foto: Tim & Selena Middleton / Flickr.com

V Česku bylo podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vypláceno ke konci roku 2013 celkem 558 invalidních důchodů kvůli diagnóze demence, z toho v 82 % případů se jednalo o invaliditu 3. stupně.

Průměrná výše invalidního důchodu ve 3§ stupni v roce 2012 byla 10 141 Kč. Průměrná výše důchodu v druhém stupni činila 6 714 Kč, resp. 6 021 Kč ve stupni prvním.

Roční náklady důchodového pojištění na jednu osobu s demencí tak činí zhruba 120 000 Kč. U uvedeného počtu 450 osob opouštějících trh práce kvůli invaliditě pro diagnózu demence tak činí náklady téměř 55 milionů korun ročně. Průměrný věk příjemce invalidního důchodu ve třetím stupni v roce 2012 byl 50 let pro muže a 48 let pro ženy.

Ekonomické ztráty a náklady spojené s demencí jsou však mnohem vyšší a budou nadále růst. V uvedených číslech nejsou totiž zahrnuty ztráty z výpadků plateb pro důchodový a zdravotní systém, daňový systém, ztráty pro podniky a náklady na léčbu a zdravotní a sociální služby.

A navíc náklady, které nesou pečující příbuzní z důvodu jejich snížené účasti na trhu práce. Jejich práce navíc není „honorována“, nebereme‑li v úvahu příspěvky na péči. Přesná data o počtu pečujících o osoby s demencí a dopadech na zaměstnavatele a ekonomiku však v Česku chybějí.

Odhaduje se, že demencí v současnosti trpí asi 300 000 lidí. Její těžká forma se vyskytuje u zhruba 120 000 obyvatel a ročně jich přibývá přibližně 20 000. Dále se odhaduje se, že v Česku ovlivňují lidé s demencí osudy dalších 200 000 osob, které o ně pečují.

Podle zprávy WHO z roku 2010 byly celosvětové náklady spojené s tímto onemocněním odhadovány na 604 miliard USD. Předpokládá se, že náklady na toto onemocnění přitom porostou rychleji než počet lidí s demencí. Proto je třeba, aby se jednotlivé země připravily na sociální a ekonomické důsledky spojené s tímto onemocněním.

Společnosti se vyplatí, když umožní plnoprávné zapojení nemocných a pečujících do společnosti a nabídne jim podmínky pro to, aby přes tuto závažnou diagnózu mohli zůstat co nejdéle aktivní na trhu práce a produktivní. Jejich zdravotní stav se sociální aktivitou zlepší, dopad a průběh nemoci zpomalí a spotřeba zdravotních a sociálních služeb se tak proporčně tomu sníží nebo oddálí.

Odhaduje se traké, že pečující tráví péčí o člověka s demencí v průměru 28 hodin týdně. Polovina z nich při tom současně pracuje. Zaměstnaní pečovatelé stráví v průměru 18 hodin týdně péčí nad rámec své běžné pracovní doby.

Jen pro dokreslení odhadovaných nárůstů demence lze uvést zprávu Centra pro ekonomiku a výzkum (CEBR), podle které se do roku 2030 počet lidí, kteří předčasně opustí trh práce z důvodu demence nebo kvůli péči o osobu s demencí, v Anglii zvýší z 83 000 na 140 000. Náklady ztracených pracovních hodin v důsledku demence by se měly v tomto období tak zvýšit z 1,6 miliardy na tři miliardy liber. S tím, jak populace stárne a zvyšuje se věk odchodu do důchodu, bude mít rostoucí prevalence demence stále větší dopad na trh práce a ekonomiku.

invArena

ilustrační foto: Tim & Selena Middleton / Flickr.com

 

 

 

(Visited 13 times, 1 visits today)

1 komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.