Babička se bojí, že přijde o vnuka

Do obtížné situace se dostala padesátiletá Iveta Nováková z Ústí nad Labem. Kvůli drogové závislosti své dcery se teď musí starat o svého půlročního vnuka, kterého matce museli sociální pracovníci odebrat.

TV Barrandov -reportáž

Chlapcova babička ale přišla o práci a je bez peněz. Svému vnukovi se snaží zajistit vše potřebné, na to jí ale docházejí prostředky a hrozí jí, že malý chlapec skončí v Klokánku. Zoufalá žena si už neví rady.

Yveta NOVÁKOVÁ, babička:
Na mateřskou přece má nárok každá matka a já jsem teď náhradní matka. I když jsem babička že jo, ale starám se o něj.

redaktor:
Nešťastná žena se musela nejdřív vyrovnávat se svojí závislou dcerou, která užívá pervitin. Právě jí sociálka dítě odebrala. Malého Amíra si samozřejmě nezaměstnaná babička okamžitě vzala do péče a od srpna se o něj stará. Tehdy ale přišla další rána. Yveta Nováková prý nemá nárok na mateřskou.

Yveta NOVÁKOVÁ,
Samozřejmě malej roste před očima jo, takže kupuju věcičky, koupila jsem kočárek, postýlku, všechno a nikdo mi na to nic nepřidá.

redaktor:
Ženě už pomalu dochází i jídlo a bojí se, že vnuk nakonec bude muset do Klokánku. To si ale vůbec nedokáže představit. Mateřskou vyplácí úřad práce. Ten ale v tomto případě uvolňuje peníze na základě rozhodnutí okresního soudu.

Hana KOLÁŘOVÁ, specialistka Úřadu práce Ústí nad Labem:
Protože soud ještě nevydal předběžné opatření, kterým by dítě bylo svěřeno babičce do péče, nelze poskytnout teda žádná dávka.

redaktor:
Okresní soud v Ústí nad Labem dostal návrh na opatření už začátkem srpna. Podle něj se už ale paní Nováková fakticky o chlapce stará a proto není potřeba návrhu vyhovět. Že kvůli tomu babička nedostane peníze, soudkyně neřešila.

Jan TICHÝ, mluvčí Okresního soudu v Ústí nad Labem:
A to zejména z toho důvodu, že o svěření dítěte do její péče se domáhala babička dítěte, která v době podání návrhu na vydání předběžného opatření to dítě již ve své péči měla.

redaktor:
Je to tedy začarovaný kruh a stát ženě prostě nepomůže. Může si sice ještě požádat takzvaný ospot o potvrzení, že o malého Amíra pečuje. Pak by jí úřad práce poskytl jednorázový příspěvek kolem dvou tisíc korun. Jde ale o velmi malou náplast, ze které zaplatí jen to nejnutnější. Čekat bude muset na rozhodování o svěření dítěte do pěstounské péče. Její noční můra se tak protáhne o několik dalších měsíců.

Komentáře:

  1. Jana napsal:

    Dobrý den prsimvás poraďte mi miho syna přítelkyně má s mim synem dite jsou mu 2roky 15 dní od perinky jsem si malýho půjčovaly a pomáhal jsem po finační stránce koupila jsem vybavičku prostě všechno co potřeboval do dnes mu kupuju plyny ošacení boty malýho jsem soli pujčovala do dnes i na několik dní a najednou dnes jsem odevzdala malýho uz mi malýho jiřika mého vnuka nechce půjčovat jen proto zš jsem matce mího vnuka řekla že ten jeho přítel ji bude mít jen na jednu věc až zjistí že ona fetuje a neumi si zajisti pro malý vše co potřebuje pro malýho mího vnuka ještě ktomu bydlej babičky u babičky která mího dvakrát nemusí tet nevim co mám dělat chci vidět mího vnuka p rosimvas co mám dělat poraďte mi já malýho moc miluju nevidím ho a je mi za nim smutno žiju jen pro mího vnuka trápil se předem děkují za odpověď s pozdravem Jana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.