Známe vítěze soutěže Zdravotně postižený Zaměstnanec roku 2014

Tituly Zaměstnanec roku byly rozdány osobám se zdravotním postižením. V konkurenci 24 finalistů letos uspěli Petra Helebrantová (foto) z OZP Akademie a Roman Pišný z Městského úřadu Jindřichův Hradec. 

Zaměstnavatelé do poloviny září mohli i letos nominovat své pracovníky, kteří spadají do kategorie osob se zdravotním postižením. V konkurenci 24 finalistů letos uspěli Petra Helebrantová z OZP Akademie a Roman Pišný z Městského úřadu Jindřichův Hradec.

Výsledky  se všichni dozvěděli na slavnostním vyhlášení 21. října v prostorách Staroměstské radnice.

Čtvrtý ročník prestižní soutěže, kterou pořádá Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP), probíhal ve dvou kategoriích: Zaměstnanec roku z chráněného trhu práce a Zaměstnanec roku z běžného trhu práce.

„Na myšlenku vyhlásit soutěž o nejlepšího zdravotně postiženého Zaměstnance roku nás přivedl fakt, že stojí za to nejenom zviditelňovat a podporovat samotné kvalitní zaměstnavatele osob se zdravotním postižením a jejich produkty, ale také jejich zaměstnance, kteří se podílí na úspěchu a rozvoji firmy,“ říká k soutěži Hana Potměšilová, ředitelka NFOZP.

Zaměstnanec roku 2014 za chráněný trh práce: Petra Helebrantová

Přestože je sama nevidomá, zasvětila Petra svou práci pomoci druhým. Vystudovala psychologii a speciální pedagogiku a nyní pracuje jako specialistka vzdělávání a lektorka OZPAkademie.

„Pro naši organizaci je jednoznačně zaměstnancem roku kolegyně Petra Helebrantová. Ačkoliv poškození nebo ztráta zraku je pro člověka velkým omezením, Petra je důkazem toho, že lze pracovat, a dokonce pomáhat druhým i s takovýmto handicapem,“ říká Mirka Kroupová z OZP Akademie, která Petru nominovala.

V kurzech OZP Akademie se Petra zaměřuje především na rozvoj měkkých dovedností zaměstnanců či uchazečů o zaměstnání. Specializuje se převážně na komunikaci, asertivitu, komunikaci s obtížnými klienty, výkonovou motivaci a lektoruje také rekvalifikační kurzy, např. Lektor dalšího vzdělávání.

Co pro vás znamenala nominace do soutěže Zaměstnanec roku 2014 za chráněný trh práce?
Do soutěže mě nominovaly kolegyně, ač jsem neměla pocit, že bych měla být za svoji práci nějak zvlášť oceněná. Přijde mi přirozené a samozřejmé vše, co dělám, protože mám práci ráda a vidím v ní smysl a potěšení. Jsem skromnější člověk, na druhou stranu mám samozřejmě velkou radost z toho, že jsou v zaměstnání kolegové s mojí prací spokojení.
Bylo těžké získat se zrakovým postižením práci?
Snažila jsem se si zprvu najít práci na otevřeném trhu práce, uspět mezi zdravými zaměstnanci, ale setkávala jsem se s odmítáním a předsudky. Zaměstnavatelé většinou nezajímaly moje znalosti a dovednosti, ale fakt, že velmi špatně vidím, automaticky snižoval mojí šanci na úspěch při pracovním pohovoru.
Jak vás zaměstnavatel podporuje při práci?
Musím říci, že práce je pro mě velký smysl života a OZP Akademie je moje srdeční záležitost. Dělám v ní řadu věcí, práce je pestrá, neustále se něco nového učím. Vzhledem k tomu, že u nás pracuje 100 % lidí se zdravotním postižením, každý zaměstnanec má jiné specifické potřeby, mezi zaměstnanci je cítit velké porozumění a opora.
Co byste vzkázala zdravotně postiženým lidem, kteří stále marně hledají práci?
Všem zdravotně postiženým lidem bych vzkázala, ať vydrží a nevzdávají se, i když může jejich situace vypadat již beznadějně. Naděje je vždy a já věřím, že na každého se občas štěstí usměje. Samozřejmě pro to musí člověk udělat maximum, pracovat na sobě, dále se sebevzdělávat. I když musí člověk s  handicapem vyvinout někdy mnohem více úsilí, než zdravý člověk, o to je pak radost z úspěchu větší.

Zaměstnanec roku 2014 za otevřený trh práce: Roman Pišný

Roman již řadu let bojuje s progresivní svalovou dystrofií Beckerova typu, je kvadruplegikem s kontinuálním napojením na plicní ventilátor. Ani taková diagnóza mu však nezabránila v tom, aby neustále pracoval a věnoval prakticky veškerý čas své největší zálibě – sportu.

Roman je v Jindřichově Hradci známým znalcem sportu a organizátorem sportovních akcí. Je externím redaktorem Jindřichohradeckého deníku, dodavatelem obrazového zpravodajství Týdeníku Jindřichohradecka či také externím zpravodajem pro okres Jindřichův Hradec v portálech Jihočeský sport a Jihočeský fotbal. V neposlední řadě také kompletně zpracovává sportovní rubriku Jindřichohradeckého zpravodaje.

„Roman je nejen spolehlivým, pracovitým, precizním a nadšeným kolegou. Na svůj osud si nikdy nepostěžoval, ba naopak. Obdivuhodným životním postojem inspiruje řadu dalších (nejen handicapovaných) lidí a je zářným příkladem toho, že i člověk s tak závažným onemocněním má ve společnosti své nezastupitelné místo,“ říká šéfredaktorka Jindřichohradeckého zpravodaje Marcela Kozlová, která Romana nominovala.

Co pro vás znamenala nominace do soutěže Zaměstnanec roku 2014 za otevřený trh práce?
Umím i neumím to, co osoby bez handicapu. Podle mého názoru by lidé neměli být rozdělováni na zdravé a nemocné, nýbrž posuzováni dle svých schopností. I tak si nesmírně vážím kolektivu, s nímž spolupracuji. I touto nominací mi dal najevo, že si mé práce cení.

Bylo těžké získat se zdravotním postižením práci?
Psal jsem inzeráty, odpovídal na ně, posílal motivační dopisy, tak jako to dělají lidé, kteří chtějí doopravdy pracovat. Jsem z nevelkého města, kde už jsem si svými činnostmi udělal nějaké jméno, takže sehnat pro mne práci zase nebyl takový problém.

Čím je pro vás práce pro Jindřichohradecký zpravodaj výjimečná?
Práce pro zpravodaj je specifická v tom, že jeho vydání má zkrácenou uzávěrku, proto musím být neustále ve střehu, aby to, co vyjde za pár dní, bylo aktuální v tu chvíli, kdy zpravodaj otevře čtenář. Zbožňuji stres, mám rád, když se něco vykonává na poslední chvíli. O to víc se člověk musí soustředit, nic nepoplést, na nic nezapomenout. Na každém vydání je vidět, že je vyráběno s radostí.

Jak vás zaměstnavatel podporuje při práci?
Zaměstnavatel už ví, co má ode mne čekat. Zná mě, takže mi dává volnou ruku. Důvěra v mé schopnosti je tou nejlepší podporou. Dovolím si jej tímto veřejně peskovat za to, že mne málo vytěžuje. Zvládnu víc.

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.